Yeterince Su İçmek İçin İhtiyaç Duyduklarınız • Glonera
Glonera

Yeterince Su İçmek İçin İhtiyaç Duyduklarınız

Bol su içmenin cilde, beyne, uyku kalitesine ve gün içindeki enerjiye katkılarını hepimiz biliyoruz, yine de alışkanlıklarımızı değiştirip yeterince su içmeye başlamak zor olabiliyor. Bu yazımızda bol su içmeyi alışkanlık edinip daha fazla su içmek için uygulayabileceğiniz ipuçlarını derledik.

Vücudunuzun ne kadar suya ihtiyaç duyduğunu bilin.

Daha fazla su içmek için önce vücudunuzun buna ihtiyaç duyduğunuzu bilmeniz gerekiyor. Günlük su ihtiyacı konusunda yapılan araştırmalar farklı sonuçlar verse bile ortak olunan nokta günlük ihtiyacın 1.8 litreden daha fazla olduğu konusunda. Bu doğrultuda günde en az iki litre su içmeyi hedeflemelisiniz.

Su şişesi taşıyın.

Su şişesi taşımak, masanızın üzerinde su dolu bir bardağın durması gibi görsel hatırlatıcılar onları her gördüğünüzde susadığınızı fark etmenize yardımcı olur ve daha fazla su içmenizi sağlar.

Hatırlatıcı oluşturun.

Günlük koşuşturmalar su içmeyi unutmanıza sebep olabilir, bu duruma engel olmak için size saat başı su içmeyi hatırlatan bir alarm kurabilirsiniz. Alarm her çaldığında susamış olmayabilirsiniz, özellikle de gün içinde az su içmeye alıştıysanız bu kadar sık su içmek midenizin bulanmasına sebep olabilir. Bu problemi yaşıyorsanız alarm her çaldığında bir bardak yerine birkaç yudum su içmeyi deneyin. Vücudunuz birkaç gün içinde bu duruma alışacak ve daha çok su içmek isteyecektir.

Yemek yemeden önce su için.

Yemek yemeden yarım saat önce su içmek sindirime yardımcı olur, metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlar ve aşırı yemenizi önler. Ana öğünlerinizden yarım saat önce bir bardak su içmeyi alışkanlık haline getirin.

Uyumadan önce su için.

Ortalama bir birey günün neredeyse üçte birini uyku halinde geçirir ve vücut bu sürede de yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmek için su harcar. Uyumadan yarım saat önce içeceğiniz bir bardak su gece daha rahat uyumanızı sağlar. Vücudunuz su içmeye alışkın değilse bu durum gece tuvalete kalkmanıza sebep olabilir, bu durumda önce birkaç yudum su içerek başlamanızı öneririz.

Uyanır uyanmaz su için.

Daha fazla su içmek için yapacağınız en önemli şeylerden biri ise sabahları su içmektir. Sabahları su içmek metabolizmanızın daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar, uyanmanıza ve daha enerjik olmanıza yardımcı olur ve gün içinde de daha fazla su içmek için size motive eder.