Yeşil Çayın Faydaları • Glonera
Glonera

Yeşil Çayın Faydaları

Sağlık üzerinde sayısız faydaya sahip olan yeşil çay gün içinde zinde kalmayı sağlarken ödem atmaya yardımcı oluyor, üstelik yeşil çay, bitki çayı içmek istendiğinde akla ilk gelen çaylardan. Peki yeşil çayın başka faydaları da var mıdır? Günlük yeşil çay tüketimi ne kadar olmalıdır? Yeşil çay kalori yakmaya yardımcı mıdır? Sizin için derlediğimiz yazıda bu soruları cevapladık.

Antioksidan kaynağıdır.

Vücut için zararlı olabilecek serbest radikallerin atılmasını sağlayan antioksidanlar yeşil çayda bolca bulunur. Antioksidanların varlığı ödem atılmasının yanı sıra bağışıklık sisteminin güçlenmesine, cildin ve saçların daha sağlıklı görünmesine sebep olur. Antioksidanların varlığı yeşil çayın aynı zamanda kansere karşı da koruyucu bir etkisi olduğunu gösterir.

Kan basıncını düzenler.

Günde iki-üç fincan yeşil çay düzenli tüketildiğinde kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur. Bu etkinin gözlenmesi için sekiz-yirmi dört hafta gerekebilir.

Zayıflamaya yardımcıdır.

Yeşil çay metabolizmayı hızlandıran bir etkiye sahiptir, bu sayede fiziksel aktivitelerde normalde olduğundan daha fazla kalori harcanabilir ve vücut yağ yakımına daha meyilli olur. Direkt olarak yeşil çay kalori harcamaya sebep olmasa da zayıflamak isteyenler için kesinlikle iyi bir tercih olacaktır.

Zihinsel fonksiyonları olumlu etkiler.

Kahve kadar olmasa da kafein içeren yeşil çay beynin daha aktif çalışmasını sağlar ve odaklanmayı arttırır. İçerdiği L-Theanine sayesinde anksiyeteyle savaşır ve stresi azaltır, daha sistematik çalışmanızı sağlar. L- Theanine maddesi aynı zamanda daha iyi ve daha motive hissetmenize de yardımcı olacaktır.

Alzheimer, Parkinson gibi daha çok ileri yaşlarda görülen beyin hastalıklarını engellemeye yardımcı olur, beynin yaşlanmasını geciktirmeyi destekler.

Ağız kokusunu önler.

Araştırmalar yeşil çayın ağızda biriken bakterileri azaltabileceğini göstermektedir, bu durumda yeşil çay ağız kokusuna karşı önleyici görev görebilir.

Ne kadar yeşil çay tüketilmelidir?

Yeşil çay kafein içerir ve kafein vücuttan su atılmasından uyanık kalmaya kadar pek çok etkiye sahiptir. Fazla kafein tüketmek hem uyku kalitenizi düşürür hem de baş ağrısı, baş dönmesi ve stres gibi pek çok olumsuzluğa sebep olur. Bu yüzden günlük yeşil çay tüketimini üç kupadan daha fazlaya çıkarmamak önemli olacaktır.