Glonera

Stresin Vücut Üzerindeki Etkileri

 Günlük yaşamın bir parçası olan ve az da olsa herkesin hissettiği stresin sağlığı olumsuz etkilediği biliniyor. Peki stres vücudu nasıl etkiliyor? Hem hormon dengesi hem de sinir sistemi üzerinde etkili olan stres hangi hormonları etkiler? Stres atmak neden önemli? Sık sorulan soruları sizler için yanıtladık.

Stres genelde adından olumsuz olarak bahsettirse de kişinin kendini sürekli rahat ve huzurlu hissetmesi onu başarıdan uzak tutabilir. Bu anlamda stres kişinin kendini geliştirmesine, yeni şeyler öğrenmesine ve genel olarak hayata daha motive yaklaşmasına yardımcı olur. Fakat çok sık bir şekilde, rahatlamadan sürekli stres hissedildiğinde zihin ve vücut yorulmaya başlar, stresle başa çıkamamaya başlar. Sinir sisteminin sürekli stres tarafından aktive edilmesi vücutta problemlerin oluşmasına sebep olur. Bu problemlerle karşılaşmamak için günlük olarak stres atmak gerekir, fakat stres miktarı arttıkça bunu yapmak da zorlaşacaktır.

Stres hangi hormonları etkiler sorusunun cevabı biraz karmaşıktır çünkü vücuttaki hormonlar birbirlerinden bağımsız olarak çalışmaz, yani tek bir hormonunuzdaki bozukluk tüm hormon dengenizi değiştirebilir. Yine de adrenal ve kortizol hormonlarının bu konuda en aktif hormonlar olduğu söylenebilir.

Stresle başa çıkma yöntemleri sizin stres kaynağınıza göre çeşitlilik gösterebilir. Öncelikle yapmanız gereken stres kaynağınızı bulmak. Bu her zaman kolay olmayabilir, önceden yaşadığınız olaylar ve bastırdığınız duygular stresinizin asıl kaynağı olabilir. Meditasyon stres kaynağınızı anlayıp çözümlemenizde size yardımcı olabilir. Basit şekilde meditasyonu anlattığımız yazımıza buradan göz atabilirsiniz.

Stresle başa çıkma yöntemleri

Düzenli uyku kortizol seviyenizin dengede kalmasını sağlayarak vücudunuzun stresle başa çıkmasına yardımcı olur. Dengeli ve düzenli beslenmenin ruh hali üzerindeki olumlu etkisi kanıtlanmıştır.

Egzersiz zihninizi dağıtmanıza yardımcı olur, vücudunuza fayda sağlayarak vücudunuzun stresle baş etmesini destekler ve endorfin salgılanmasını sağlayarak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Nefes egzersizleri ve meditasyon stresi azaltmaya yardımcı olur.

Sizi rahatlattığını düşündüğünüz müzikler dinleyebilirsiniz. Papatya çayı, yeşil çay ve melisa çayı gibi kafein içermeyen rahatlatıcı çaylar da stresle baş etmenize yardımcı olabilir.

Stresle baş edemeyecek gibi hissediyorsanız profesyonel destek almaktan çekinmeyin. Çevrenizdeki kişiler her zaman size stres konusunda yardımcı olamayabilir, aksine stresinizin kaynağı bu kişilerle sağlıksız bir şekilde iletişim kuruyor olmanız olabilir.