Spor ve Mutluluk • Glonera
Glonera

Spor ve Mutluluk

Gün içinde yaşanan başarısızlıklar, küçük anlaşmazlıklar ve hatta hava durumu ruh halini olumsuz etkileyebilir, motivasyonu azaltabilir. Egzersiz yapmak depresyondan pazartesi sendromuna kadar geniş bir yelpazeye sahip mutsuzluk sebeplerinin tamamına iyi gelir ve daha iyi hissetmenizi sağlar. Peki bu süreç nasıl işler? Spor mutluluk kaynağı olabilir mi? Sizler için araştırdık.

Egzersiz yapmak beynin ruh hali düşükken yeterince uyarılmayan bölgelerinin uyarılmasını sağlayarak daha iyi hissetmeyi sağlayabilir, anksiyete ve endişeyi azaltarak özgüveni arttırabilir, genel olarak mutlu olmaya sebep olan salgıların salgılanmasını sağlayabilir.

Spor yaparken hareketleri doğru yapmaya odaklanmak, nefesi kontrolde tutmak, çalışan kasları hissetmek kötü hissettiren düşüncelerden uzaklaşmaya yardımcı olur, beynin fazla stresten arınarak dinlenmesini sağlar. Sporla ilgili hedefler koymak ve bu hedefleri başarmak da daha özgüvenli hissetmeye yardımcı olacaktır.

Spor yaparken yalnız olmamak da ruh hali için iyi olabilir, bir parkta veya spor salonunda spor yapan diğer insanları görmek spora karşı daha motive hissetmenizi sağlayacaktır. Spor yaparken kuracağınız küçük iletişimler bile daha sosyal hissetmenizi sağlar, anda kalmanıza yardımcı olur.

Depresyon ve Spor

Pek çok araştırma depresyonun kaynağının kötü tecrübelerden ziyade genetik olduğunu gösteriyor, yaşanan zorluklar insanı ne kadar kötü etkilese de depresyonun sebebi büyük ölçüde beyindeki kimyasal dengenin bozulması. Egzersiz ise depresyonun azalmasında ve daha az hissedilmesinde oldukça etkili olan kimyasalların salgılanmasını tetikliyor. Bu kimyasallardan en çok kendinden bahsettireni endorfin. Spor sırasında bolca salgılanan endorfin, acıyı daha az hissetmeye sebep oluyor, stresi azaltıyor. Düzenli spor aynı zamanda stres hormonlarının düzenlenmesini sağlayarak ruh halini uzun vadede toparlamaya yardımcı oluyor.

Hangi egzersizler tercih edilmeli?

Düzenli spor mutluluk kaynağı olacaktır, bunun için de en etkili spor aerobiktir. Hastalık Kontol ve Önleme Merkezi (CDC) yapılan araştırmaların sonucuna göre haftada en az 150 dakika orta zorlukta aerobik egzersizlerin yapılması gerektiğini belirtiyor. Aerobik egzersiz olarak orta hızlı tempoda yürüyüş yapmayı, yüzmeyi, bisiklete binmeyi düşünebilirsiniz.

Uzmanlar haftada en az iki gün spor yapılması gerektiğini belirtse de haftada bir gün spor yapmak bile hiç spor yapmamaktan daha iyi olacaktır. Hem vücut hem de zihin sağlığınız için düzenli spor yapmaya önem gösterin.