Glonera

Spor Sonrası Cilt Bakımı

Düzenli spor yapmanın vücuda, zihne ve cilde iyi geldiği biliniyor, peki spor yaparken cilt bakımı nasıl olmalı? Cildin nefes alıp sağlıklı kalması için spor kıyafeti nasıl olmalı? Terlemek cilde iyi gelir mi? Sporun cildi güzelleştirmesi için spor sonrası cilt bakımı nasıl olmalı?

Terlemek cilde iyi gelir mi?

Terlemek, gözeneklerden dışarı üre (ter kokusunun kaynağı), tuz, mineral ve sudan oluşan bir sıvı atılmasıdır ve bunun temel amacı vücut sıcaklığının dengelenmesidir. Terlerken cilt zararlı toksin ve fazla üreyi dışarı attığı için terlemenin cilde iyi geldiği söylenebilir. Benzer şekilde, terlerken mikropların bir kısmı dışarı atıldığı için cilt arınmış olur, gözeneklerin bu şekilde sürekli aktif kalması cildin yenilenme hızını arttırır ve bu da terlemenin cilde faydaları arasında gösterilebilir.

Spor sonrası cilt bakımı

Terledikten sonra terin bir an önce ciltten temizlenmesi ciltte sivilce ve benzeri pek çok soruna yol açan bakterilerin oluşmaması için önemlidir, bu yüzden spor sonrasında vakit geçirmeden hemen duşa girmek en doğru tercihtir. Spor salonunda duş alacaksanız ortamın hijyenine dikkat etmelisiniz, kişisel bakım ürünlerinin paylaşılmaması gerektiğini de unutmamalısınız.

Spor sırasında terlediğinizde ve spor sonrasında duş aldığınızda vücudunuz çok nem kaybeder. Cildinizi duştan sonra tam olarak kurutmadan nemlendirmeniz nemin vücutta tutulmasını sağlar ve cildinizin daha iyi nemlenmesine yardımcı olur.

Spor kıyafeti nasıl olmalı?

Spora uygun kıyafetler vücut sıcaklığını dengeler, terin vücuttan dışarı atılmasını sağlar ve olası cilt problemlerinin önüne geçer. Pamuklu kıyafetler terin cildinize yapışıp kalmasına sebep olacağından sahte bir üşüme hissi yaratır ve bu dengesizlik hasta olmanıza sebep olabilir, bu yüzden spor yaparken likra ve polyester içeren kıyafetler tercih etmeniz sağlıklı olacaktır.