Spor İçin Doğru Zaman • Glonera
Glonera

Spor İçin Doğru Zaman

 Ne zaman egzersiz yapılmalı? Spor yapmak hem genel sağlığa, hem zihne hem de cilt sağlığına büyük katkıda bulunuyor. Peki spordan daha çok verim almanın yolları var mı? Ne zaman spor yapılır? Spor yapmanın zararlı olabileceği saatler var mı? İşte spora yeni başlayanlar ve aldığı verimi arttırmak isteyenler için doğru spor zamanları.

Sabah altıda uyanıp koşuya çıkarak on kilo veren birilerini duymuşsunuzdur, iş yerinde öğle arasında spor yapanlar ve akşam yemeğinden sonra tempolu yürüyüşe çıkanlar da yaptıkları sporun en ideal zamanda olduğunu söyleyecektir. Şimdiden söyleyelim, hepsi haklı. Spor yapmak için ortak bir ideal zaman yok, ideal zamanlar sizin biyolojik saatinize ve spor yapma amacınıza göre değişiklik gösteriyor. İşinize yarayacak tavsiyeleri listeledik.

Sabah Sporu

Sabahları spor yapmak, özellikle de aç karınla, yağ yakımı ve kilo kaybı için ideal. Bunun sebebi sabahları uyandığınızda sahip olduğunuz hormon dengesinin daha önceden depolanmış yağları yakmaya daha meyilli olması. Araştırmalar sabah spor yapmanın gün içinde daha az yemenize yardımcı olabileceğini de belirtiyor. Sabah uyanmakta zorluk yaşıyorsanız sabah sporları hem daha kolay uyanmanız hem de daha verimli uyumanız için bir anahtar, sabah sporu gün içinde daha dinç olmanızı sağlıyor ve araştırmalar sabah sporunu alışkanlık haline getirmenin daha kolay olduğunu gösteriyor.

Öğle Sporu

Öğle saatlerinde spor yapmak öncesinde en az bir öğün yemek yemiş olacağınız için sporda daha yüksek bir performans göstermenizi sağlayabilir. Saat 1 ve 4 arasında yapılan sporun sabahları uyanma ve gece uyuma konusunda biyolojik saatinize katkıda bulunacağı da kanıtlanmış.

Akşam Sporu

Akşam sporu üzerine yapılan bazı araştırmalar düzenli yapıldığında kilo kaybına ve yağ yakımına destek olacağını söylerken bazı araştırmalarsa bu sporun uyku saatine fazla yakın olduğunda uyku kalitesini düşüreceğini söylüyor. Bizim önerimizse akşam sporunuzu uyku saatinize yakın tutmamaya dikkat etmeniz ve akşamları yoga veya yürüyüş gibi sporlara yönelmeniz.

En iyi spor yaptığınız spordur, bu yüzden sporu bir alışkanlık haline getirmenin sporun saatinden daha önemli olduğunu unutmayın.