Soğuk Duşun Faydaları • Glonera
Glonera

Soğuk Duşun Faydaları

Yüzyıllarca çeşitli hastalıklara karşı tedavi olarak tavsiye edilen soğuk duş iradeyi en çok zorlayan alışkanlıklardan. Peki soğuk duşun faydaları neler, buna kimlerin ihtiyacı var? Olumlu etkileri görebilmek için ne sıklıkla soğuk duş alınmalı? Soğuk duş kaç dakika sürmeli, soğuk suya nasıl girilmeli, su ne kadar soğuk olmalı? Tüm bu soruları sizler için yanıtladık.

Öncelikle soğuk duşu neden almanız gerektiğine bakalım. Soğuk duş alışkanlığının mutlulukla doğrudan ilişkilendirilen endorfin salgısını tetiklediği kanıtlanmıştır. Vücudun egzersiz yaparak da salgılayabildiği endorfin salgısı depresyon riskini azaltıyor, enerjiyi arttırıyor ve zihni berraklaştırıyor. Yani soğuk duş ruh halinizi olumlu etkiler, gün içinde daha aktif olmanızı sağlar.

Soğuk duş kalori harcamanızı sağlar, vücudun kendi sıcaklığını dengede tutabilmek için enerji sarf etmesine sebep olur. Yine de direkt olarak kilo vermeye yardımcı olduğunu gösteren bir araştırma henüz yapılmamıştır fakat sindirim ve boşaltım sistemine fayda sağlaması ve metabolizmayı hızlandırması sayesinde kilo vermenize yardımcı olabileceği söylenebilir.

Soğuk duşun faydaları uzun vadede dolaşım sistemine de yarar sağlar, hatta düzenli olarak soğuk duş almanız şeker hastalığına ve yüksek tansiyona yardımcı olabilir.

Soğuk duş kaç derece olmalı?

Araştırmalara konu olan soğuk duş ortalamada 21 derecenin altında. Yine de özellikle de soğuk duş almaya yeni başlıyorsanız ve 21 dereceye inmeye çekiniyorsanız daha 22-25 derecelik suyla da başlayabilirsiniz. Önemli olan, suyun sizi rahatsız etmesi ve kendinizi duşun tamamında da rahat hissetmemeniz. Biraz alıştıktan sonra suyun derecesini 21’e indirmeyi deneyebilirsiniz.

Soğuk duş kaç dakika olmalı?

Yapılan araştırmaların çoğu beş dakikalık soğuk duşların haftada 2-3 kez alınması üzerinden yapılmış. Aldığınız soğuk duşun en az iki üç dakika sürmesi sizin faydanıza olacaktır.

Soğuk duş nasıl alınır?

Soğuk duş almakta kullanılan üç yöntem var. Biri ılık suyla başlayıp yavaş yavaş soğuk suya geçmek, biri önce başınızı sokup sonrasında vücudunuzu sokmak ve biri de direkt olarak suyun altına girmek. Duşu alırken özellikle ilk denemelerinizde başınız dönebilir, nefes darlığı hissedebilirsiniz. Nefesinizi kontrol altında tutmaya çalışın, kendinizi dayanamayacak gibi hissediyorsanız ılık suya dönün. Özellikle de alışkın olmayan birinin soğuk duşa girmesi kolay değildir, sağlığınıza dikkat edin.

Uyarı: Düşük tansiyon, kalp rahatsızlığı veya başka bir sağlık sorununuz varsa veya bunlardan şüpheleniyorsanız soğuk duş almaya başlamadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışmalısınız.