Glonera

Sıcak Su İçmenin Faydaları

 Bol su içmenin cilt problemlerine, odaklanma sorununa, kilo kontrolüne ve pek çok sağlık problemine çözüm olduğu herkes tarafından biliniyor. Kilo ve yaşınız da göz önünde bulundurulduğunda günlük olarak ortalama 2-2,5 litre su içmeniz gerekiyor. Peki suyu nasıl içtiğinizin bir önemi var mı? Sıcak su içmek, size fazladan bir fayda sağlayacak mıdır? Su içmenin daha verimli yollarını sizler için derledik.

Ne kadar su tüketmeli? Yetişkin bir kişinin günlük su ihtiyacı ortalama 2 litredir. Bu ihtiyaç tüketilen çay, kahve ve alkol miktarına göre artar; spor yaparak çok terleyen, aşırı kilosu olan vb. kişiler günde iki litreden daha fazla su tüketmelidir.

Sıcak su içmek

Özellikle de sıcak yaz aylarında soğuk su içmek su ihtiyacının karşılandığı hissini daha hızlı uyandırdığı için sıcak su içmek sizi tatmin etmeyebilir, susuzluğunuzu giderdiğinizi hissetmenizi zorlaştırabilir. Yine de uzmanlar çok soğuk veya çok sıcak su yerine sıcak su içmenin, 45-65°C, daha faydalı olacağını söylüyor. Bu faydaları sizin için sıraladık.

o Sıcak su içtiğinizde vücudunuzun sıcaklık kontrol sistemi uyanır ve vücudunuz sıcaklığı dengelemek için ısı transferine başlar, bu durum metabolizmanızı harekete geçirir. Kilo kontrolünde sıcak su metabolizmanızı hızlandırarak size yardımcı olabilir.

o Sıcak su içmek merkezi sinir sistemini sakinleştirerek hem stresinizi azaltmaya hem de vücudunuzdaki gerginliğin azalmasına yardımcı olur.

o Sıcak su içmek terlemenize sebep olur, bu terleme vücutta detoks özelliği göstererek toksinlerin atılmasını sağlar ve cildin beslenmesini, siyah nokta ve sivilcelerin önlenmesini sağlar. Yaşlanmayı geciktirir.

o Sıcak su sindirim sisteminize yardımcı olur, kabızlığı rahatlatır.