Sağlıklı Bir Kahvaltının Temelleri • Glonera
Glonera

Sağlıklı Bir Kahvaltının Temelleri

Pek çok beslenme uzmanının günün en önemli öğünü olarak işaret ettiği kahvaltı, gün içerisinde ne kadar enerjik olacağınızdan o günkü ruh halinize kadar birçok parametreyi etkileyen bir öğün. Peki sağlıklı bir kahvaltıda ne yenir? Kahvaltıda çay mı kahve mi tercih edilmelidir? Sağlıklı bir kahvaltının özelliklerini sizin için derledik.

Özellikle de gece atıştırmaları yapmıyorsanız kahvaltı sizin için günün en uzun açlığından sonra gelen ilk öğün olacaktır. Bu ilk öğünün hem kan şekerini dengeleyici bir içerikte olması hem de ihtiyaç duyulan vitamin ve mineralleri içermesi dikkat edilmesi gerekenlerdendir. Peki kahvaltıda ne olmalı?

Kabızlık probleminiz varsa sabah uyanır uyanmaz büyük bir bardak su içmenizi ve kahvaltıdan yarım saat önce 2-3 kuru kayısı yemenizi öneririz. Kuru meyveler kan şekerinizi dengeli şekilde yükseltir, tatlı ihtiyacınızı karşılar ve bağırsaklarınızın çalışmasını destekler. Kuru erik ve kuru incir de kayısının yerini alabilir fakat incir yerken 1-2 taneyi geçmemeyi tercih etmenizi öneririz.

Karbonhidrat

Gün içerisinde enerjiye ihtiyacınız olacağından dolayı karbonhidratlar kahvaltının vazgeçilmezlerinden. Tabi, karbonhidratın sağlıklısını tercih etmeniz gerekecek. Beyaz ekmek yerine tam tahıllı veya kepekli ekmek tüketmeyi tercih edin; kek, poğaça, börek gibi alternatiflerden uzak durmaya çalışın. Kan şekerinizin dengede tutulması için çikolata, reçel, pekmez gibi seçenekleri de en aza indirmelisiniz.

Protein

Öncelikle yumurtadan başlayalım. Mükemmel bir protein kaynağı olan yumurtayı kahvaltıda bir ya da iki tane, istediğiniz şekilde tüketebilirsiniz. Hem sağlıklı hem de onlarca farklı şekilde pişirebileceğiniz yumurta sabahlar için harika bir seçim olabilir. Yumurtaya alternatif olarak kahvaltınızda peynir, süt veya yoğurt gibi bir protein kaynağı da sofranızda bulunabilir.

Yağ

Çiğ badem, ceviz ve çiğ fındık gibi yemişler sağlıklı yağlar ve karbonhidrat içerir ve kan şekerinizi dengeli şekilde yükseltir, kolesterolü dengeler. Hem besleyici hem de doyurucu olan bu yemişleri her sabah kahvaltınıza eklemenizi öneririz.

Vitamin ve mineraller

Pişmemiş sebzeler kahvaltıda daha doygun hissetmenizi sağlarken vitamin ve mineral ihtiyacınızı karşılamada da etkili olacaktır. Domates, salatalık, biber ve maydanoz gibi yeşil sebzeler yüksek oranda su içerir ve mineral bakımından besleyicidir.

Çay mı kahve mi?

Çay da kahve de kafein içerir ve dünyanın en sık tüketilen içeceklerindendir. Günde 2-3 kupa filtre kahveyi, 3-4 fincan Türk kahvesini veya 7-8 bardak siyah çayı geçmediğiniz sürece hangisinden daha çok keyif alıyorsanız onu tercih edebilirsiniz.