Sağlıklı Bir Cilt İçin Doğru Beslenmenin Temel Kuralları • Glonera
Glonera

Sağlıklı Bir Cilt İçin Doğru Beslenmenin Temel Kuralları

Cilt sağlığının anahtarı beslenmedir, cildin geç yaşlanması, pürüzsüz ve sağlıklı görünmesi için kozmetik ürünleri kullanmak yeterli ya da kalıcı olmayacaktır. Peki sağlıklı bir cilt için nasıl beslenmeli, hangi besinlerden uzak durulmalı? Cildinizi güzelleştirecek beslenme tavsiyelerini sizin için derledik.

Düzenli ve sağlıklı beslenmenin zihin ve beden sağlığına faydaları biliniyor; sizin için derlediğimiz bu küçük liste beslenme düzeninizin yapı taşlarını oluşturacak ve sağlıklı, pürüzsüz bir cilde giden yolda yanınızda olacak.

Bol su için. Cildinizin toksinlerden kurtulması, hücrelerin yenilenebilmesi, cildinizin şişmemesi ve daha pek çok cildi ‘güzelleştirecek’ hamlenin temeli vücutta yeterince su olmasına bağlı. Günlük olarak en az iki litre su içtiğinize emin olun.

Maden suyu için. Maden suyu günlük beslenmede atlanabilecek, yeterince alınamayan vitamin ve minerallerin büyük ölçüde tamamlanmasına yardımcı olur.

Kızartmalardan uzak durun. Kızartma yerine haşlama, buharla pişirme gibi alternatif pişirme yöntemlerine yönlenin. Serbest radikal üretiminin fazla olduğu barbekü gıdalar veya kızartma tükettiğinizde bu tüketimi dengelemek için antioksidan kapasitesi yüksek besinler de tüketmeyi unutmayın.

İşlenmiş gıdaları en aza indirin. Rafine edilmiş beyaz unlu mamüller yerine kepekli makarna, yulaf gibi alternatifler tercih edin. Saf sanayi şekeri almak yerine tatlı ihtiyacınızı meyvelerden ve doğal çikolatadan karşılamaya gayret edin.

Doğru beslenme için bir başka tavsiye ise düzenli beslenmedir. Her bireyin yaşam tarzına ve bedenine uygun, farklı bir beslenme düzeni olabilir fakat beslenme düzenli yapılmalıdır. Her gün benzer saatlerde benzer ölçülerde yiyerek öğün atlamamak hem kilonuzu dengelemek için hem de gün içinde dinç olmak için önemlidir.