Saç Bakımının Temelini Oluşturan 3 Bitkisel Yağ • Glonera
Glonera

Saç Bakımının Temelini Oluşturan 3 Bitkisel Yağ

Doğal yağlar saç ve cilt bakımında en çok tercih edilen yardımcılardan. Hızlı saç uzatmak, saç dökülmelerini azaltmak için, saçın daha canlı ve parlak görünmesi için kullanılan doğal saç bakım yağları onlarca çeşidi ve faydasıyla her gün karşımıza çıkıyor. Peki bitkisel saç bakım yağları saça nasıl etki ediyor? Hangi doğal saç bakım yağları hangi amaçla kullanılmalı? Saç bakımının vazgeçilmezi olan 3 yağı sizin için anlattık.

Zeytinyağı Faydaları

Zeytinyağı yoğun yapısı sayesinde kuru saçların yumuşayıp parlamasına yardımcı olur. Zeytinyağının mineral bakımından zengin formülü saç dökülmelerine, özellikle de koparak dökülmelerine karşı saçı güçlendirir. Kepeği gidermek için de saç diplerinize, baş derinize uygulayabileceğiniz zeytinyağı neredeyse her derde devadır.

Zeytinyağı saça nasıl uygulanır?

Dökülmelere karşı: Duştan bir saat önce saç köklerinize dört-beş kaşık zeytinyağıyla masaj yapın. Masaj yaparken tırnaklarınızla saç derinize zarar vermemeye dikkat edin, yuvarlak ve yumuşak hamleler kullanın. Bu saç derinizdeki kan akışını hızlandırmaya ve düzenlemeye yardımcı olacaktır. Saç gövdeniz için yeterli olacak miktarda zeytinyağını saçınıza iyice yedirin, bu saçınızın beslenmesine ve koparak dökülmelere karşı daha dayanıklı olmasına yardımcı olacaktır.

Kuru, yıpranmış saçlar için: Duştan sonra saçlarınız nemliyken birkaç damla zeytinyağını saç gövdenize, daha çok uçlara doğru yedirin. Saçlarınızın yağlı görünmemesi için tek noktaya çok fazla yağ sürmekten kaçının.

Kepek sorunu için: Kepek problemi için duştan bir saat önce baş derinize zeytinyağıyla nazikçe masaj yapın. Duş esnasında yağı saçınızdan temizlerken saç derinize zarar vermediğinize, aşırı sıcak su kullanmadığınıza emin olun.

Argan Yağı Faydaları

Argan yağı saç için bilinen en faydalı bitkisel yağlardandır. Argan yağı saçı besleyerek hızlı uzamasına destek olur, saçın sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar ve saç köklerini güçlendirir. Saçınız açma işlemi sırasında yandı ya da perma gibi ağır bir ısıl işlem gördüyse saçlarınızın esnekliğini arttırmak için argan yağı kullanmanız bu problemi çözmenize yardımcı olacaktır.

Argan yağı saça nasıl uygulanır?

Saçları hızlı uzatmak için: Saç köklerinize ve saç gövdenizin özellikle de üst kısımlarına argan yağını gereken miktarda sürün ve iyice yedirin. İki üç saat bekledikten sonra saçınızı iyice yıkayın, duştan sonra taramayı kolaylaştırması için de bir iki damla yağı saç gövdenize sürebilirsiniz.

Yıpranmış saçlar için: Duştan sonra nemli saçlarınızı taramadan önce birkaç damla argan yağıyla saçlarınızı yumuşatın, saçlarınızı altlardan başlayıp yukarı doğru tarayın.

Argan yağını kepek veya saç dökülmesi problemi için kullanıyorsanız, duştan önce saç köklerinize uygun miktarda yağ ile masaj yapmanızı öneririz.

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları

Hindistan cevizi yağı makyajdan yemeklere kadar pek çok alanda kullanılıyor ve bin bir faydasıyla adından söz ettiriyor. Hindistan cevizi yağı saça da oldukça faydalı, fakat bizim bahsedeceğimiz faydaları sahip olması için 24.5 derecenin altında katı yapıda olan doğal hindistan cevizi yağını tercih etmeniz gerekiyor.

Hindistan cevizi yağının saça faydaları çok, ama en başta gelenler hem saçın güzel kokmasını sağlaması hem de saçı nemlendirerek sağlıklı görünmesini sağlaması. Hindistan cevizi düzenli kullanıldığında saçlarınızın yumuşacık olmasına, elektriklenme ve kabarma probleminin çözülmesine yardımcıdır. Saçlarınızı güneşin zararlı etkilerinden korur, besler, saçlarınızın canlı görünmesini sağlar.

Hindistan cevizi yağı saça nasıl uygulanır?

Hindistan cevizi yağını saç gövdenize ve uçlarına saç miktarınıza uygun olacak miktarda sürün, durulamayın. Saç köklerinizin yağlı görünmesini engellemek için duş almayacaksanız saç köklerinizi yağlamaktan kaçının. Aynı zamanda Hindistan cevizi yağını duştan sonra ıslak saçınızı taramayı kolaylaştırmak için de kullanabilirsiniz.