Glonera

Sabahları Su İçmenin Faydaları

Sabahları uyanır uyanmaz bir – iki bardak su içmenin faydalı olduğunu duymuşsunuzdur. Peki sabah su içmek vücuda nasıl bir fayda sağlar? Sabah su içmek metabolizmayı hızlandırır mı? Alıştıktan sonra kesinlikle bırakamayacağınız bu alışkanlık hayatınızı nasıl değiştirecek? Yazımızda uyanınca su içmek konusundaki detayları sizler için derledik.

Ortalama sekiz saatlik bir uykunun ardından uyanıldığında %70’I sudan oluşan ve neredeyse bütün fonksiyonlarını su kullanarak gerçekleştiren vücut bazen fark edilmese bile susamış bir şekilde uyanır. Sadece iki üç gün sabah su içseniz bile sabahları yaşadığınız susuzluk hissedilir bir hale gelecek ve sizi su içmeye itecektir.

Uyanınca su içmek metabolizmanızın erkenden çalışmaya başlamasını sağlayacak, gün içinde de daha hızlı çalışan bir metabolizmaya sahip olmanızı sağlayacaktır. Metabolizmanızın daha hızlı çalışması gün içinde enerjik hissetmeniz, tembellik ve üşengeçlikten uzaklaşmanız için önemlidir.

Sabah su içmek, sabah saatlerinde gün içerisinde alacağı en yüksek değere yükselen stres hormonu kortizolun da düzenlenmesi için önemlidir. Kortizolun dengede olması kaliteli bir uyku uyumanız için, metabolizmanızın düzenli çalışması ve hastalıklardan korunmanız için büyük önem taşır.

Gün içerisinde yeterince su içmek idrar yolları enfeksiyonu gibi pek çok hastalıktan korur, suyu aç karınla sabah uyanır uyanmaz içmekse toksinlerden kaynaklanan bu hastalıklara karşı tedavi edici seviyede etki gösterebilir.

Su doğal bir antioksidandır, cilt özellikle de gece yenilenme gösterdiğinden sabah aç karna içilen su bu toksinlerin atılmasını kolaylaştırır, kan akışını rahatlatır. Bu etki cildinizin daha hızlı iyileşmesine, daha geç yaşlanmasına ve daha sağlıklı görünmesine yardımcı olacaktır.

Bağışıklık sisteminin önemli bir parçası olan lenf bezleri de günlük olarak yeterince su içmenizi gerektirir. Aynı zamanda bağırsakların sağlıklı olması da bağışıklık sistemi ve kortizol hormonunun düzenlenmesi için önem taşır. Açken su içmek bağırsakların temizlenmesine ve sağlığının korunmasını sağlar, lenf bezlerinin işlevlerini tam olarak yerine getirebilmesine yardımcı olur.

Sabah su içince mide bulantısı problem yaşıyorsanız korkmayın, daha az su içerek başlayıp kendinizi alıştırmaya çalışın. Birkaç gün sabah uyanır uyanmaz su içmeniz vücudunuzun susuzluğunuzu algılayabilmesi için yeterli olacaktır ve bu sorun kalıcı olmayacaktır.

İpucu: Düşük tansiyon problem yaşamıyorsanız sabah içeceğiniz suyun içine birkaç damla doğal limon suyu eklemeniz daha da faydalı olacaktır.