Glonera

Regl Döneminde Spor Yapılır Mı?

Regl dönemi her ayımızın neredeyse çeyreğini kapladığından bu dönemi verimli geçirmek kadınlar için çok önemli. Regl döneminde spor yapılır mı, yoksa en azından birkaç günü dinlenerek mi geçirmeliyiz? Spor regl ağrısına iyi gelir mi, yoksa kramplar daha da çekilmez bir hal mi alır? Regl döneminde spor hakkında her şeyi sizin için derledik.

Hemen merakınızı giderelim, adetken spor yapmak mümkün ve çok da sağlıklı. Sporu alışkanlık haline getirmeye çalışırken regl dönemi yaklaştığında tüm kadınların aklına bu dönemde spor yapıp yapılmayacağı gelir. Hatta bu dönemde spor yapmayı bırakıp sonrasında spora dönmeyenlerimiz bile olmuştur. Reglken kendimizi yorgun hissetmemizin pek çok sebebi var fakat hiçbiri spor yapmamıza engel değil.

Regl döneminde spor

Östrojen ve progesteron seviyesinin aynı anda düşük değerler alması hem spora karşı motivasyonumuzun azalmasına hem de kendimizi yorgun hissetmemize neden olur. Şişkinlik hissedebiliriz, vücut en yağlı halindedir ve su toplar. Özellikle de reglin ilk günleri ağrılı geçebilir.

Vücudunuz bu dönemde daha fazla enerji harcamaya ve yağ yakmaya elverişlidir, regl döneminde spor yapmak terlemenizi sağlayarak vücudunuzdan su ve ödem atmanızı sağlar ve yağ yakımına yardımcı olur. Regl döneminde spor yapmak zayıflatır mı sorusununu bu şekilde yanıtlayabiliriz, spor kilo kontrolünde her zaman en önemli etkenlerdir ve reglken etkisinin daha da yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Spor regl ağrısına iyi gelir mi?

Spor yapmak vücutta endorfin salgılanmasını sağlar ve bu sayede kendinizi daha iyi hissedersiniz, yani spor yapmak reglken yaşadığınız ruhsal çöküntüden sizi çıkarabilir. Endorfinin ağrı kesici etkisi de vardır, regl ağrısı spor sayesinde daha az hissedilebilir, kramplarınız rahatlayabilir.

Regl döneminde ağır spor yapmak istemeyebilirsiniz, özellikle de ilk üç gün hafif veya orta tempolu bir yürüyüş, başınızı kalbiniz hizasından daha aşağıya indirmediğiniz pozları kullanarak yapacağınız bazı yoga egzersizleri (örneğin Restorative Yoga) ve pilates reglin şiddetli dönemleri için iyi alternatifler. Adetken spor yapmak her ne kadar faydalı olsa da kendinizi çok zorlamamalısınız, aşırı yorgun hissediyorsanız bir iki gün ara vermenizde hiçbir sakınca yok.