Portakal Kabuğundan Kabus: Selülit • Glonera
Glonera

Portakal Kabuğundan Kabus: Selülit

Portakal kabuğuna benzer bir şekli olan, genç yaşlı, kilolu zayıf, kadın veya erkek fark etmeden herkesin karşılaşabileceği selülit problemi pek çok açıdan soru işaretlerine sebep oluyor. Selülit nedir? Selülit ve kilo arasında nasıl bir ilişki vardır? Selülitleri önlemek ve onları tedavi etmek için neler yapmalıyız? Selülitle ilgili soruları sizin için yanıtladık.

Selülit nedir? Vücudun belli bölgelerinde zamanla biriken yağlar ve dolaşım sisteminde yaşanan aksaklıklar kan damarlarının yapısını bozarak bölgedeki dolaşımın daha da aksamasına sebep olur. Damarlardan sızan doku sıvısı bağ doku tarafından sarılır. Oluşan keseciklerin çevresi yağ dokusu arttıkça girintili bir şekille dışarı yansır ve selülit ismini alır.

Selülitin sebepleri

Selülit sadece kilo almaya bağlı yağ artışıyla değil aynı zamanda dolaşım sistemindeki aksaklıklarla ortaya çıkar. Bu yüzden kilo verdiğinizde selülitlerinizin tamamen kaybolmamasına şaşırmamalısınız. Selülit hem genetik yapıdan, hem hormonal düzenden hem de yaşam tarzından etkilenir. Yağ oranı düştükçe selülit oluşma riski azalır, kadınlarda erkeklere oranda daha fazla selülit görülmesinin sebebi de budur; kadın vücudunda erkeklere göre daha yüksek oranda yağ bulunur.

Selülit nasıl önlenir?

Selülit hem yağlarla hem de dolaşım sistemiyle ilgili olduğu için vereceğimiz tavsiyeler hem kilo kontrolünde size yardımcı olacak hem de dolaşım sisteminizi rahatlatacaktır.

Kızartmalar pişerken fazla yağ çektiğinden dolayı fark etmeden çok fazla yağ tüketmenize sebep olur. Kızartmaları hayatınızdan olabildiğince çıkarın. Turşu gibi aşırı tuzlu gıdaları azaltın. Fazla tuz tüketmek hem vücudunuzu susuz bırakacak hem de dolaylı olarak dolaşım sisteminiz için zararlı olacaktır.

Margarin gibi katı yağları azaltın. Çok hızlı kilo alıp vermeyin, şok diyetler uygulamayın. Kilo alma ve verme süreci kontrollü olmalıdır ve dengeli beslenerek yapılmalıdır. Bir haftada beş kilo vermek hem kalıcı olmayacaktır hem de sağlığınız için zararlıdır.

Bol su için, yeterli ve düzenli uyuyun. Kas oranınızı arttırmak yağ yakımına yardımcı olur. Spor yapın ve yeterince protein aldığınızdan emin olun.

Haftada üç dört kez zeytinyağıyla selülit oluşan bölgelerinize masaj yapmak o bölgedeki damarları rahatlatablir. Brokoli, ıspanak ve lahanayı sık tüketmek de selülitlerden korunmanıza yardımcı olacaktır. Kafein ve nikotin tüketiminizi sınırlamak dolaşım sisteminiz için faydalı olacaktır.