Glonera

Metabolizmanızı Hızlandırmanın 7 Yolu

Gün içinde enerjinizin düşük olduğunu fark ediyor, az yeseniz bile kilo alıyor olabilirsiniz. Özellikle kilo kontrolü sırasında dikkatleri üzerine çeken metabolizma konusu pek çok soruyla karşımıza çıkıyor. Metabolizma nedir? Metabolizma nasıl hızlanır? Günlük hayatınızda küçük değişiklikler yaparak metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. İşte yolları.

Metabolizma nedir?

Metabolizma vücudun sizi hayatta tutmak için yerine getirdiği bazı temel işlevler (dolaşım, solunum vb.) ve gün içindeki tüm hareketlerinizin birleşimine verilen isimdir. Vücut dinlenme halindeyken bile vücut enerji harcar. Fakat tamamen aynı hareketler yapıldığında bile harcanan enerji miktarı kişiden kişiye değişir. Genel hatlarıyla açıklayacak olursak yüksek kas oranına sahip olanların, çocukların, erkeklerin ve protein ağırlıklı beslenenlerin metabolizması diğerlerinden daha hızlıdır.

Metabolizma nasıl hızlanır?

Metabolizmayı hızlandıran şeyler yaptığınızda kendinizi daha da canlı hissedersiniz. Hem beslenme düzeninizde hem de yaşam şeklinizde yapacağınız küçük değişiklikler metabolizmanızı hızlandırmanızı sağlayacaktır.

Su için. Bütün sağlık ve güzellik tavsiyelerinin başında vücudun en temel ihtiyacı olan suyu yeterince içmek bulunur. Az su içmeniz metabolizmanızın yavaşlamasına sebep olur. Günde ortalama 2 litre su içtiğinizden emin olun.

Uyku. Daha çok enerji harcamanın yolu daha az uyumak değil, yeterli ve düzenli uykudur. Günde en az 7 saat uyuduğunuzdan emin olun.

İçecekler. Sağlıklı bitki çayları, özellikle de yeşil çay, siyah çay, tarçın çayı ve kekik çayı metabolizmanın canlanmasına yardımcı olur.

Baharatlar. Özellikle de acı ve buruk tat veren baharatlar aşırıya kaçılmadan tüketildiğinde metabolizmayı canlandırır. Dikkatli olmanız gereken nokta ise bu baharatlar iştahınızı açsa bile yemeği abartmamak.

Kafein. Özellikle de sabahları siyah çay, şekersiz kahve veya yeşil çay tüketmeniz gün içinde metabolizmanızın daha hızlı çalışmasına yardımcı olacaktır.

Egzersiz. Amacınız kilo vermek olmayabilir fakat sabah ilk uyandığınızda vücudunuzu bir iki dakika çalıştırmak ve pencereden temiz hava solumak metabolizmanızı hızlandırmanıza yardımcı olacaktır. Aynı şekilde uyumadan önce yapacağınız basit esneme hareketleri de daha sağlıklı bir uyku uyumanızı sağlayabilir.

Beslenme. Karbonhidrat ağırlıklı beslenmek daha yavaş ve yorgun hissetmenize sebep olacaktır, dengeli beslenmeye özen gösterin, yeterince protein tükettiğinizden emin olun.

Metabolizmayı hızlandırma konusunda yukarıdaki önerilerimizi yerine getirdiğinizde değişimi kesinlikle fark edeceksiniz. Yine de metabolizmanızın yavaş çalıştığını düşünüyorsanız bu konuda doktorunuza danışmalısınız, doktorunuz bir problem görürse bazal metabolizmanızı ölçmek isteyebilir, bir düzensizlikten şüphelenirse tiroit ve insülin hormonlarının düzende olup olmadığını kontrol edebilir, şeker bazı vitamin ve mineraller üzerine tahlil yaptırmanızı isteyebilir.