Meditasyon Nedir, Nasıl Yapılır? • Glonera
Glonera

Meditasyon Nedir, Nasıl Yapılır?

Günümüzde sık sık adından söz ettiren, bedensel ve zihinsel sağlık için vazgeçilmez olduğu söylenen meditasyon nedir? Meditasyon yapmak zihne nasıl bir fayda sağlar? Kimler meditasyon yapar? Meditasyon hangi saatte yapılır? Meditasyon nasıl yapılır? Meditasyonla ilgili merak yaratan soruları sizler için cevapladık.

Meditasyon dikkati arttıran ve geliştiren, bireyin kendi duygu ve düşüncelerine karşı farkındalık kazanmasını sağlayan, rahatlama üzerine kurulu bir çalışmadır. Meditasyonun amacı bulunduğunuz anı tam olarak yaşayabilmek ve anlamlandırabilmektir. Bireyin kendisini, hislerini ve isteklerini tarafsız şekilde değerlendirebilmesine olanak sağlayan meditasyonun bağışıklık arttırıcı etkisinin olduğu ve yüksek tansiyon hastalarına yardımcı olduğu da bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Kimler meditasyon yapar?

Herkes. Meditasyon yapmak için bir kesime dahil olmanız veya özel bir inanca sahip olmanız gerekmez. Meditasyon hayat kalitenizi arttıracak bir zihinsel çalışmadır. Stresi azaltmaktaki faydalarından dolayı özellikle de anksiyete bozuklukları yaşayan kişilere önerilir. Mesleğinden ve yaşından bağımsız olarak herkes günlük hayattaki stresi daha sakin şekilde yönetmek ve dinginliğe ulaşmak için meditasyona yönlenebilir.

Meditasyon hangi saatte yapılmalı?

İstediğiniz saatte. Meditasyon size özeldir ve uyanır uyanmaz, gün ortasında veya akşam yapmak sizin tercihinize bağlıdır. Stresli bir gün geçirecekseniz sabah, uzun bir gün geçirdiyseniz uyumadan önce rahatlamak için meditasyon yapmanız mantıklı olabilir. Meditasyon kaç dakika yapılır sorusunun cevabı ise yine esnek. Meditasyona başlamak için fazladan zaman yaratmanız gerekmez, isterseniz bir dakika isterseniz bir saat meditasyon yapabilirsiniz, bu tercih ettiğiniz meditasyon metoduna göre de değişiklik gösterecektir fakat yine öncelik sizin ne kadar zaman ayırmak istediğiniz ve meditasyondan ne kadar verim aldığınızdır. Örneğin başlangıç için günde 3 – 4 dakika ayırmanız, yavaş yavaş 15 dakikaya ulaşmanız iyi bir plan olabilir. Peki meditasyon kaç gün yapılır? Meditasyonu hem yapabilmeniz için hem de meditasyondan fayda alabilmeniz için meditasyonu kısa bile olsa her gün yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Nasıl meditasyon yapılır?

Öncelikle sizi yormayacak, kaslarınızı sızlatmayacak bir dinlenme pozisyonu bulmalısınız. Bu pozisyonda gözlerinizi kapatın, gözlerinizi kapatmakla ilgili problem yaşıyorsanız gözlerinizi yarım kapatıp bakışlarınızı yerde sabitlemeyi deneyin. Ardından nefeslerinize odaklanmalısınız, nefes alıp verirken nefeslerinizi yavaşlatıp derinleştirmeye çalışın. Burada amacınız zihninizi boşaltmak ve rahatlamaktır, denediğinizde bunun duyulduğundan daha zor olduğunu fark edebilirsiniz. Meditasyondan çıkmak için acele etmeyin, dikkatinizi nefeslerinizden yavaşça ayırın ve bulunduğunuz ortamın ve kendinizin farkına varın. Bedeniniz ve zihninize bu zamanı ayırdığınız için kendinize teşekkür etmeyi unutmayın.

Meditasyon müzikleri

Meditasyon tercihinize göre sessiz bir ortamda yapılabilir veya sakinleştirici, bir anda hızlanıp yavaşlamayan müzikler dinleyerek dikkatinizi dağıtmayacak şekilde meditasyon yapmayı tercih edebilirsiniz. Meditasyon müzikleri daha kolay odaklanmanızı sağlayarak size yardımcı olabilir.