Kolayca Kilo Vermek İçin Yapmanız Gereken 6 Değişiklik • Glonera
Glonera

Kolayca Kilo Vermek İçin Yapmanız Gereken 6 Değişiklik

Kilo vermeye çalışırken en sık yaşanan problemlerden biri de devamlılık gösterememek. Uygun bir diyet seçmemek, spor yapmak istememek, kilo vermek için yeterli motivasyona sahip olmamak ve hayat şeklinin kilo vermeye uygun olmaması bu süreci en sık baltalayan sebeplerdendir. Kilo vermek için hayatınızda değiştirebileceğiniz, etkili ve kolay alışılabilir altı maddeyi sizin için listeledik.

1- Su için.

Su içmek tüm bu süreçteki en önemli madde. Ana öğünlerinizden yarım saat önce içeceğiniz yarım litre su metabolizmanızı hızlandırır, yağ yakımını arttırır, daha kontrollü porsiyonlarla beslenmenize yardımcı olur.

Çok hızlı bir şekilde kilo vermeye başladıysanız su tüketiminizi gözden geçirmelisiniz, bir anda karbonhidrat tüketimini çok azaltmak vücudunuzun daha az su tutmasına ve dolaylı olarak kilo vermenize sebep olabilir. Bu kalıcı veya devamlılığı olan bir kilo verme şekli değildir. Sağlıklı şekilde kilo vermek için bol su içmeli ve her besinden yeterince tüketmelisiniz.

2- Yeterince protein tüketin.

Vücut proteinleri sindirirken kalori harcar, bu yüzden protein almak baştan sona kilo vermeyi destekleyicidir. Yeterince protein tüketmek midenizin kazınmasını, şeker krizlerini engeller ve gün içinde daha az kalori tüketmenize yardımcı olur.

3- Kahve için.

Kahve içmek metabolizmayı %3-18 oranında hızlandırarak gün içerisinde yaktığınız kalori miktarını arttırır, üstelik şekersiz ve sütsüz kahve neredeyse 0 kaloridir. Kahve içmek tip-2 diyabete yakalanma riskinizi ise %23-50 aralığında azaltır.

4- Meyve ve sebze tüketin.

Meyve ve sebzeler bol su, lif, vitamin ve mineral içeren düşük kalorili, kilo dostu yiyeceklerdir. Bu sayede çok fazla kalori almadan büyük porsiyonlar tüketebilir, kilo verirken tokluk hissine de sahip olabilirsiniz. Üstelik meyve, tatlı ihtiyacınızı da sağlıklı bir şekilde karşılamanızı sağlar.

5- Yavaş yiyin.

Hızlı yemek, siz henüz doyduğunuzu fark etmeden ihtiyacınızdan çok daha fazlasını yemenize sebep olabilir. Daha yavaş yemek için bolca çiğneyin ve tabağınıza daha az yemek alın.

6- Lifli gıdaları bol tüketin.

Lifli gıdalar tokluk hissinin uzun sürmesini sağlayarak kilo verme sürecini sağlıklı şekilde devam ettirmenizi sağlar. Lifli gıdalar sindirim sistemi sağlığı için gereklidir, obezite riskini azaltır ve ruh halindeki hızlı değişimleri önlemeye yardımcı olur.