Kil Maskeleri - Hangi kil maskesi ne işe yarar? • Glonera
Glonera

Kil Maskeleri - Hangi kil maskesi ne işe yarar?

Kil maskesi türleri nelerdir? Pek çok cilt problemine iyi geldiği söylense de kil maskelerinin çok sayıda çeşidi vardır ve her kil maskesi sizin ihtiyaçlarınıza uygun olmayabilir. Peki kil maskesi türleri nelerdir? Kil maskesi hangi sıklıkla yapılmalı, kil maskesi faydaları gibi merak edilen konuları bu yazıda inceledik.

Kil maskesi faydaları

Mineraller bakımından oldukça zengin olan kilin pek çok türü olduğundan faydaları da kil maskesi türleri doğrultusunda değişiklik gösterebiliyor. Genel olarak bakıldığında kil maskesi ciltteki hücrelerin yenilenme hızını arttırır, gözenekleri temizleyip sıkılaştırır ve ölü derileri arındırmaya yardımcı olur. Kil maskesinin cildinizi kurutmaması için sonrasında cildinize uygun bir nemlendirici kullanmayı ihmal etmeyin.

Hangi kil maskesi ne işe yarar?

Hassas ve alerjiye yatkın bir cilde sahipseniz mineral bakımından oldukça zengin olan sarı veya pembe kil cildinizin yıpranmadan canlanmasını sağlayacaktır.

Sivilce problemi için önerilen gri kil cildinizdeki toksinlerin, yağ bezelerinin sivilceye dönüşerek atılmasını sağlar. Başta sivilcelerinizde artışa sebep olabilir fakat düzenli kullanımda cildinizi temizleyerek sivilcelerinizi iyileştirecektir.

Siyah nokta problemi için en uygun kil maskesi yeşil kildir. Akne sorununu çözmeye de yardımcı olabilecek yeşil kil alerjik, aşırı hassas ciltler dışında her cilt tipine uygundur.

Yara ve akne izleri için mavi veya beyaz kil kullanabilirsiniz, yaşlanmayı da geciktirecek olan bu kil türleri hücre yenilenmesini hızlandırır, cildinizin daha mat görünmesine yardımcı olur.

Cildiniz çok kuruysa kırmızı kil cildinizin canlanmasını sağlayacaktır, üstelik bu kil siyah noktaları ve genişlemiş gözenekleri tedavi etmekte faydalıdır.

Kil maskesi hangi sıklıkla yapılmalı?

Kil maskeleri genelde günlük kullanıma uygun değildir. Cildiniz yağlı veya karma yapıda olsa bile kil maskesini haftada iki kereden daha sık uygulamamalısınız. Hassas ciltlilerin kil maskesini haftada bir veya ihtiyaca göre on günde bir yapması uygun olacaktır.