Glonera

Kalçanızda Çıkan Sivilcelere Veda Edin

 Vücudun diğer bölgelerinde çıkan sivilcelerle ilgili sürekli konuşulsa da pek çok kişi kalçasında çıkan sivilcelerden de muzdarip. Kalçada çıkan sivilcelerin sebebi kişiden kişiye değişiyor fakat bu sivilceleri hem tedavi etmek hem de önlemek mümkün. Peki kalçadaki sivilcelere ne iyi gelir? Hepsini bu yazıda derledik.

Kalçada çıkan sivilcelerin nedenleri yüzde çıkan sivilcelerden biraz farklı. Yüzdeki sivilceler genelde hormonal değişikliklerden kaynaklanırken kalçada çıkan sivilcelerin sebebi bakteri ve ölü deri hücrelerinin kıl köklerinde birikmesi, iltihaplanmaya yol açması. Bu iltihaplanmanın sebebi genelde kalçanın terlemesi ve giyilen kıyafetlerin yapısına bağlı olarak nefes alamaması. Dar pantolonlar giymek, pamuklu olmayan iç çamaşırları tercih etmek, spordan sonra duş almakta gecikmek gibi küçük alışkanlıklar kalçada sivilce çıkmasına, bu sivilceler sonrasında iyileşse bile leke kalmasına sebep olabiliyor.

Kalçada çıkan sivilceler nasıl geçer?

Günlük hayatınızda yapacağınız küçük değişiklikler sayesinde bu sivilceleri önlemek ve tedavi etmek oldukça kolay.

Sivilcelerinizi sıkmayın. Sivilceleri sıkmak o bölgedeki bakterileri yayarak daha fazla sivilce çıkmasına, buna ek olarak bir de cildinizde leke kalmasına sebep olacaktır. Vücudunuzun herhangi bir bölgesindeki sivilceyi doktor özel olarak tavsiye etmediyse sıkmayın.

Pamuklu iç çamaşırları tercih edin. Pamuklu iç çamaşırları cildinizin gün içinde nefes almasını sağlar ve bu sayede cildinizin lekelenmesini önler.

Terledikten sonra hemen duşa girin. Spor yaptıktan veya terlemenize yol açan diğer aktivitelerden sonra direkt duşa girmeniz kalçanızda bakterilerin birikmesini engeller.

Çok dar pantolonlar tercih etmeyin. Dar taytlar ve kot pantolonlar pek çok bakteriye ev sahipliği yapar, bu sebeple kıyafetlerinizi temiz tutmaya dikkat edin.

Kese veya peeling uygulayın. Ölü derilerden bir şekilde kurtulmak gerekiyor, iltihaplı sivilceleri patlatmamaya dikkat ederek cildinize 10 günde bir peeling uygulayın veya kese yapın. Bu işlemler sırasında cildinize karşı nazik olun, sert hamleler cildinizi tahriş edecek ve teninizi iz kalmaya daha müsait hale getirecektir.

Nemlendirin. Duşta kullanılan sabun ve duş jelleri cildinizi temizlerken aynı anda nem kaybetmesine sebep olur. Nem açığınızı kapatabilmeniz için her duştan çıktığınızda, özellikle kese ve peeling gibi işlemlerin ardından cildinize uygun bir nemlendiriciyle tüm vücudunuzu nemlendirdiğinizden emin olun.

Alerjenlere dikkat edin. Parfümlü peddler, tuvalet kağıtları veya vücut spreyleri cildinizde alerji oluşturuyor olabilir. Bu durumu gözlemleyin ve böyle bir durumda kullandığınız ürünleri değiştirin.

Stres. Çok yoğun bir dönemden geçiyorsanız sağlığınız için rahatlamalısınız. Meditasyon ve egzersiz gibi yöntemlerle stresi azaltmaya çalışın.

Tüm bunların yanında kalçanızdaki sivilcelerin sebebi başka cilt problemleri veya hormonal bozukluklar da olabilir. Bu konuyu dermatoloğunuzla görüşmeyi ihmal etmeyin.