Kahve İçmenin 5 Faydası • Glonera
Glonera

Kahve İçmenin 5 Faydası

Sabahları uyanabilmek, gün içinde enerjik olmak, daha fazla yağ yakmak, keyif… Kahve dünyanın en çok tüketilen içeceklerinden biri ve hepimizin kahve içmek için pek çok sebebi var. İyi haberi verelim, kahve keyif vermesinin yanı sıra sağlık için de oldukça faydalı. Sizler için kahve içmenin 5 faydasını seçip listeledik. Bu yazıyı okurken bir fincan kahve içmek isteyebilirsiniz, şimdiden afiyet olsun.

1- Daha güçlü olmanızı sağlar, yağ yakımını hızlandırır.

Kahve içmek metabolizmayı hızlandırır ve daha fazla enerji harcayabilmenizi sağlar. Koşuyorsanız daha uzun süre koşmanıza, ağırlık kaldırıyorsanız bir set daha kaldırmanıza veya ev işi yapıyorsanız işleri daha hızlı yapmanıza yardımcı olur. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi sayesinde spor sırasında yağ yakımını da %10’a kadar arttırır, yani kilo vermek isteyenler için harika bir seçimdir.

2- Depresyonu önler, mutlu hissetmenizi sağlar

Harvard’da yapılan bir araştırma, düzenli olarak kahve içen insanların depresyona yakalanma ihtimalinin diğer insanlara göre %20 oranında daha düşük olduğunu göstermiştir. Yani kahve içmek mutlu olmanıza yardımcı olur, bu doğrultuda da hayat kalitenizi arttırır.

3- Daha iyi düşünmenizi sağlar.

Kahvede bolca bulunan kafein hafızayı güçlendirir, daha iyi hissetmenizi sağlar, reflekslerinizi hızlandırır ve odaklanmanıza yardımcı olur. Önemli bir çalışma yapmadan yarım saat önce içeceğiniz bir fincan kahve, düşünme kabiliyetinizde hoşunuza gidecek bir fark yaratacaktır.

4- Besleyicidir.

Kahve magnezyum, potasyum ve B vitamini içerir ve beslenme rutininizi destekler. Buna ek olarak yapısında bolca antioksidan barındırır, hatta araştırmalar pek çok insanın antioksidan ihtiyacını meyve ve sebzeler yerine kahveden karşıladığını göstermektedir.

5- Hastalıklardan korur.

Kahve içmek pek çok ciddi hastalığa karşı koruyucu etki gösterir. Örneğin, düzenli olarak kahve içmek diyabete yakalanma riskinizi %23-50 oranında azaltır. Bilişsel fonksiyonları geliştiren kafein, Alzheimer riskini %65’e, Parkinson hastalığına yakalanma ihtimalini ise %32-60 oranına kadar düşürebilir. Kahve içmek ciddi bir karaciğer hastalığı olan siroza yakalanma ihtimalinizi %80’e kadar düşürebilir, aynı şekilde karaciğer kanserine yakalanma riskini de %40’a kadar azaltabilir. Düşünülenin aksine kahve içmek kalp hastalıklarına sebep olmaz ve hatta inme inmesi ihtimalini düşürür.

Her gün düzenli olarak birkaç fincan kahve içiyorsanız saydığımız bazı etkileri daha az gözlemlemeniz normaldir. Ayın birkaç gününü kafein almadan geçirmeniz bu etkilerden en iyi şekilde faydalanmanızı sağlayacaktır.