Kadınlar İçin Genital Bölge Temizliği • Glonera
Glonera

Kadınlar İçin Genital Bölge Temizliği

Genital bölge sağlığı bakteriler tarafından sürekli tehdit edilir; bölgenin akıntı sebebiyle genelde ıslak oluşu, üzerinin neredeyse sürekli iç çamaşırıyla kapalı olması, anüse yakın olması ve cinsel ilişki yoluyla dışarıdan bakterilerin girebilmesi genital bölgeyi vücudun geri kalanından ayırır, bu yüzden de bu bölgenin temizliği genel vücut temizliğinden farklı olmalıdır. Peki genital temizlik için ne yapılmalı? Sizin için derledik.

Genital bölge temizliğinin eksik yapılması kötü kokulara, kaşıntıya, kokulu ve sarı/yeşil renkli akıntılara ve kistlere kadar pek çok olumsuz sonuca sebep olabilir, üstelik bu sonuçlar doktor müdahalesi gerektirebilir. Genital temizlik ürünleri genel cilt temizliği ürünlerinden farklıdır, şimdi vereceğimiz tavsiyelerle genital bölgenizi koruyabilirsiniz.

Pamuklu iç çamaşırı tercih edin. Genital bölgenin üzeri sürekli kapalı olduğundan bölgenin nefes alabilmesi ve kuru kalması önemlidir, naylon iç çamaşırları tercih etmeyin. Günlük ped kullanıyorsanız günlük pedinizin de pamuklu ve parfümsüz olmasına özen gösterin.

Genital bölgenizi kuru tutun. İç çamaşırınızı günlük olarak değiştirmelisiniz, günlük ped takıyorsanız günlük pedi sıklıkla değiştirmeniz bakteri ve mantarların hızlıca üremesine fırsat vermemek için önemlidir. Bu durum adet olduğunuzda da geçerlidir.

Genital bölgenizin içini yıkamaya çalışmayın. Şampuan, duş jeli veya sabun genital bölgenin içi için oldukça zararlı olabilir. Bu ürünleri içinize sokmaktan kaçının. Genital temizlik ürünleri kullandığınızda da bu ürünleri vajinanızın içini değil çevresini nazikçe temizlemek için kullanın.

Hazır olmadan cinsel ilişkiye girmeyin. Yeterince kayganlaşmadan cinsel ilişkiye girmek hem ilişkiden zevk almanızı önler hem de bölgenin tahriş olmasına sebep olur. Kayganlaştırıcı jel kullanmaktan çekinmeyin.

Tüylerden kurtulun. Genital temizlik için ne yapılmalı sorusuna en kapsamlı cevaplardan biri de bölgedeki tüylerin alınmasıdır. Özellikle vajina ve anüs çevresindeki kılların uzaması bakteri ve mantarlara yaşam alanı verir, bu yüzden bölgedeki tüyleri sık sık, cildinizi tahriş etmemeye dikkat ederek almaya çalışın.

Adet döneminde duş almaktan kaçınmayın. Reglken duş almanız uzun süre ıslak kalan vajinada bakterilerin birikmemesi için oldukça önemlidir, üstelik bu duş regl ağrılarınızın azalmasına da yardımcı olacaktır.