Intermittent Fasting (Aralıklı Oruç) Nedir? • Glonera
Glonera

Intermittent Fasting (Aralıklı Oruç) Nedir?

Günümüzde sağlık ve kilo verme konusunda sık sık adından söz ettiren yöntemlerden olan intermittent fasting (IF) pek çok farklı çeşidiyle karşımıza çıkıyor. Peki intermittent fasting nedir? Intermittent fasting nasıl yapılır? Orucu ne kadar süreyle sürdürmelisiniz? Bu süreçte kaç kalori alınmalı? Sizler için derledik.

Intermittent fasting nedir?

Intermittent fasting kontrollü ve periyodik olarak vücudu aç bırakmaktır. Intermittent fastingin amacı bu uzun süreli açlıkları kullanarak hem aldığınız gereksiz kalori miktarını düşürmek hem de metabolizmayı hızlandırmaktır. Bu aralıklı oruçlar sırasında değişen hormon seviyeniz metabolizmanızı %3.6-14 kadar hızlandırır.

Intermittent fasting nasıl yapılır?

IF ne yiyeceğiniz değil ne zaman yiyeceğiniz üzerine kurulu bir sistemdir, dini olarak bildiğimiz orucun aksine IF sırasında su, şekersiz çay ve kahve tüketilebilir, yani IF’teki açlık sadece belirli saatlerde kalori almamak üzerine kuruludur.

Intermittent fastingin farklı çeşitleri bulunur, en sık uygulananları günlük 13-18 saat aç kalma, haftanın bir veya iki günü aç kalma ve 5:2 olarak bilinen, 5 gün her zamanki gibi yiyip üst üste 2 gün 500-600 kalori alarak tutulan oruçlardır. Bu seçenekler arasından size en uygulanabilir geleni seçip deneyebilirsiniz. Başlarken kendinizi çok zorlamayın, örneğin 16 yerine 13-14 saat aç kalmak, haftanın 1 veya 2 günü aç kalarak tutulan orucu 24 değil de 20-22 saat tutarak başlamak daha doğru olabilir. IF’te önemli olan devamlılığı sağlamak ve vücudu bu sisteme alıştırmaktır. Bu süreçte sağlıklı ve dengeli beslenmeniz çok önemlidir; yeterince protein almaya, ihtiyacınız olan vitamin ve mineralleri alacak şekilde dengeli beslenmeye özen gösterin.

Intermittent fasting kaç gün yapılır?

IF’ten faydalanabilmek için en az bir ay düzenli olarak oruç tuttuğunuzdan emin olmalısınız, aynı zamanda IF’i 4 aya yakın süre uyguladıktan sonra devam etmeden önce 1 ay kadar ara vermeniz de fayda olacaktır. IF’e ara verdiğinizde ne kadar yediğinizi değil yediğiniz zamanlamaları değişmeniz gerekir.

Kimler IF yapmamalı?

IF ilk haftalarda kendinizi yorgun hissetmenize sebep olacaktır. Vücut alıştıkça bu etki azalsa ve genelde kaybolsa da özellikle de yeme bozukluğu, kan şekerinde dengesizlik, düşük tansiyon gibi problemleriniz varsa IF’in size göre olmayabileceğini bilmelisiniz. Her ihtimali göz önünde bulundurmak için IF’e başlamadan önce doktorunuza danışın.