Glonera

Hızlı Saç Uzatmak İçin Gerekenler

Saç ayda kaç santim uzar? Saçlarını uzatmaya karar vermiş herkesin aklına gelen konulardan biri saçın doğal uzama miktarı ve bunu nasıl arttırabileceğidir. Peki hızlı saç uzatmak için gerekenler nelerdir? Argan yağı saç uzatmakta etkili midir? Kırıkları aldırmak saçı uzatır mı? Saçlarınızı sağlıklı ve hızlı şekilde uzatmanız için ipuçlarını topladık.

Saç ayda kaç santim uzar?

Saçınızın uzama miktarı cinsiyetinize, mevsime, beslenme şeklinize ve genetik yapınıza göre değişebilir. Ortalama olarak saç ayda kaç santim uzar sorusunun cevabı ise 1 veya 1.5 santim olarak verilebilir. Kadınların saçı erkeklere göre, çocukların saçı yetişkinlere oranda daha çabuk uzar. Metabolizma hızınız ve hormonlarınız da saç uzamanızda etkilidir. Yazın metabolizma daha hızlı çalıştığından saçınızın daha hızlı uzadığını fark edebilirsiniz. Süreci hızlandırmak için baş derinize kibarca masaj yaparak kan akışının düzenlemesine destek olabilirsiniz.

Kırıkları aldırmak saçı uzatır mı?

Kuaförlerin müşterileri daha sık görmek için yarattığı bu efsane gerçek olmasa da kırıkları aldırmak saçı en çok yıpranan kısmından arındırdığı için size daha iyi hissettirir. Bu doğrultuda 4-6 haftada bir saç uçlarınızı bir santim kadar kestirmeniz saçlarınızın sağlıklı ve yumuşak görünmesi için önemlidir. Kırıkları aldırmak saçı uzatır mı sorusunun cevabı ise maalesef olumsuz, bu bilgiyi kanıtlayacak bilimsel kanıt bulunmuyor.

Saç uzatmak için argan yağı

Saç uzatmak için argan yağı en uygun bitkisel çözümlerden biridir, saçın uzama hızını arttırır. Argan yağı saç uzatmakla kalmaz, saçınıza ve kafa derinize bakım yapar, saçlarınızı besleyerek daha sağlıklı görünmesini sağlar ve kepek sorununu da önler. Saç dökülmesinden koparak dökülmelere kadar saçla ilgili her şeye faydası olan argan yağının nasıl kullanılması gerektiğini anlattığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.