Glonera

Günlük Pedler Bir Günlük Değildir

Vajinal akıntı özellikle yumurtlama döneminde ortaya çıkan ve her kadının karşılaştığı bir salgıdır. Günlük ped kullanmak özellikle de akıntısı fazla olan kadınlar için iyi bir çözüm fakat günlük ped kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bu konuda sıkça sorulan soruları yazımızda cevapladık.

Günlük pedi kimler kullanır?

Vajinal akıntı üreme çağına gelen her kadının karşılaştığı, rengi beyaz veya şeffaf olduğu sürece sağlıklı kabul edilen bir salgıdır. Kötü koku veya anormal bir dokusu olmadığı sürece doğal olarak oluşan vajinal akıntı bir problem olarak görülmez. Peki, günlük ped neden kullanılır? Günlük ped vücudun vajinayı temizlemek ve korumak için ürettiği bu salgıya karşı vajinayı kuru tutmak ve bu sırada da akıntının iç çamaşırına bulaşmaması, kolay temizlenebilmesi için kullanılır. Çok hassas bir cildi olanlar dışında herkes günlük ped kullanabilir.

Günlük ped nasıl seçilir?

Günlük ped seçerken naylon oranı en düşük, tercihen %100 organik pamuk içeren pedler tercih edilmeli. Parfümlü, koku veren pedlerden de kaçınmak doğru olacaktır.

Günlük ped kaç saatte bir değiştirilmeli?

Günlük pedler isminin aksine bir günlük kullanıma uygun değildir; akıntının yoğun olduğu dönemlerde 1-2 saatte bir, diğer dönemlerde ise 3-4 saatte bir günlük pedin değiştirilmesi gerekir. Günlük pedle uyunmamalıdır, cildin nefes alması için sürekli olarak günlük ped kullanmaktan kaçının.

Günlük ped kullansanız bile iç çamaşırınızı günlük olarak değiştirmeye devam etmeniz gerekir, sağlıklı bir cilt için iç çamaşırınızın da pamuklu olmasına dikkat edin.