Güneş Lekeleriyle İlgili Bilmeniz Gerekenler • Glonera
Glonera

Güneş Lekeleriyle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Güneş lekesi uzun süre güneşte kalma sebebiyle oluşan, kendi kendine iyileşmesi mümkün olmayan kahverengi lekelerdir. Güneş lekelerinin iyileşmesi zor olsa da renklerini en aza indirmek için yapabileceklerinizi, güneş lekelerinden korunma yöntemlerini sizlerle paylaştık.

Güneş lekesi nedir?

Güneşe uzun süre maruz kalındığında deride melanin pigmentinin üretimi artar ve cildin en üst katmanına dağılan melanin bronzlaşmayı sağlayarak cildin daha alt tabakalarını güneşten korumaya çalışır.

Güneş lekesi cildin tolere edebileceğinden daha uzun süreli ve yoğun güneş ışığına maruz kalındığında görülen, güneşle en çok temas eden yüz, omuzlar, el gibi bölgelerde oluşan kahverengi, koyu renk lekelerdir. Beyaz tenli, kolay kızararak güneş yanığı problemiyle karşılaşan, zor bronzlaşan kişiler güneş lekeleriyle karşılaşması en muhtemel cilt tipine sahip. Cildinizde oluşan lekelerin güneş lekesi olup olmadığını anlamak için doktorunuza başvurmanızı öneririz, pek çok farklı etken ciltte benzer lekelerin oluşmasına sebep olabilir ve her etken için ayrı bir tedavi yöntemi vardır.

Güneş lekeleri nasıl önlenir?

Güneş lekelerinden korunmak için güneş altında kaldığınız süreyi parçalamalı ve uzun süre kesintisiz olarak güneş altında kalınmamalıdır. Özellikle de yaz aylarında 11.00-15.00 saatleri arasında güneşten kaçınılmalı, güneşe çıkmadan 20-25 dakika önce cildin güneşle temas edecek her yerine güneş kremi sürülmelidir.

Dışarıda kaldığınızda güneş kreminin sizi ne kadar süreyle koruyacağının farkında olmanız önemlidir, bu konudaki yazımızı okuyarak güneş kreminin nasıl etki ettiği ve nasıl seçilmesi gerektiği konusunda bilgilere ulaşabilirsiniz.

Güneş lekeleri için ne iyi gelir?

Güneş lekesi için pek çok maske internet ortamında bulunabilecek olsa da cildinizi daha çok tahriş etmemek için bu maskeleri kullanmadan önce bir dermatoloğa başvurmak gerekir. Güneş lekelerini kapatmak için kullanılan kozmetik ürünler yine cildi daha da tahriş edebilir, en uygun ürünleri seçmek için doktorunuza danışmanızı öneririz.

Güneş lekelerini tedavi etmek için güzellik merkezlerinde önerilen pek çok tedavi yöntemi vardır; lazerli cilt yenileme, kimyasal peeling, IPL ve soğuk uygulaması gibi tedaviler profesyoneller eşliğinde yapılmalıdır ve genelde kış aylarında uygulanır.