Güneş Kremi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler • Glonera
Glonera

Güneş Kremi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güneş kremi seçerken dikkat edilmesi gerekenler neler? Dermatologların kullanmadan dışarı çıkmamayı önerdiği güneş kremi ne işe yarar? Neden bulutlu günlerde bile güneş kremi kullanmadan dışarı çıkmamamız gerektiği söyleniyor? Güneş kremi kaç faktör olmalıdır, SPF nedir? Günlük bakımınızın bir parçası olması gereken bu ürünü sizler için araştırdık.

Güneş kremi ne işe yarar?

Güneş ışınları UVB ve UVA ışınları içerir, UVB ışınları bronzlaşmayı sağlar fakat uzun süre maruz kalındığı zaman cildin epidermis denen en üst tabakasına zarar verir. Kızarıklık, ödem, acı, yanma hissi ve güneş çarpmalarına sebep olur. Cildin bağışıklığına zarar verir, cilt lekelerinin ve cilt kanserinin oluşmasında etkilidir. UVA ışınları ise UVB’den farklı olarak yaz-kış; bütün yıl boyunca etkilidir. Dalga boyu UVB’ye göre daha uzun olduğundan pencereden ya da araba camlarından da geçer. Yine dalga boyu uzun olduğundan cildin bir alt katmanı olan dermis tabakasına kadar iner. Foto-yaşlanmaya, cilt lekelerine, cildin bağışıklık sistemine ve DNA’sına yani yapısına zarar verir. UVA gibi UVB ışınları da cilt kanseri oluşumunda etkilidir. Peki, güneş kremi ne işe yarar? Güneş kremi cildin zararlı UVA ve UVB ışınlarına karşı doğal bağışıklığını arttırır, ciltte bir örtü etkisi gösterir.

Güneş kremi ne zaman sürülmelidir?

Güneş kremi sadece güneşli, açık günlerde kullanılmaz çünkü bulutlu bir günde dahi yüzde 80’e kadar yeryüzüne ulaşabilen zararlı ultraviyole ışınların cildinize tüm kapalı hava koşullarına rağmen zarar vermesi mümkündür. Camlarsa genelde UVB ışınlarına engel olsalar da UVA ışınları için bu filtrelemeyi sağlayamazlar. Cildi korumak için güneş kremi her gün kullanılmalıdır.

Güneş kremi ne kadar süre etkilidir?

Cildin kendine özel koruma süresi, cildin yanmadan güneşe maruz kalabileceği süredir. Cildin kendi doğal koruma süresi kişiden kişiye değişebilir ve genellikle 5 ila 30 dakika arasındadır. Güneş kremi ne kadar süre etkilidir sorusunun cevabı ise kullanılan kremin SPFsine bakarak verilebilir.

SPF nedir?

SPF (Sun Protection Factor) kullandığınız güneş kreminin cildinizi zararlı ışınlardan koruma faktörü, yani güneşten korunma çarpanıdır. Cildinizin doğal koruma süresini güneş kremi güneş koruma faktörü ile çarparsanız, endişelenmeden güneşte geçirebileceğiniz süreyi hesaplayabilirsiniz.

SPFden bağımsız olarak güneş kremi sık sık tekrarlanmalıdır. Uluslararası standartlar güneş kreminin iki saatte bir ve havuza girdikten, terledikten, havluyla aşındıktan ve duştan sonra tekrarlanmasını önerir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, güneş kreminin tekrar uygulanmasının güneşten koruma süresini baştan başlattığı anlamına gelmemesidir. Yani güneşte yanmadan on saat yatmak en güçlü güneş kremini kullansanız bile zararlıdır.