Glonera

Göz Altı Morlukları İçin Ne Yapmalıyız?

 Göz altı morlukları kimi zaman genetik olarak, kimi zaman düzensiz uyku ve sağlıksız beslenme sonucu ortaya çıkıyor. Daha yorgun görünmeye ve bazen yaşça olduğundan daha büyük görünmeye sebep olan göz altı morlukları neden olur? Peki halihazırda oluşmuş olan göz altı morluklarına ne iyi gelir? Bu soruları sizler için yanıtladık.

Neden göz altı morlukları oluşur?

Göz altı morluklarının pek çok sebebi olabilir. En sık görülen göz altı morluğu sebebi genetik yatkınlıktır, bölgedeki derinin ve kan damarlarının yapısı göz altlarının şiş ve karanlık görünmesine sebep olabilir. Bunun dışında sağlıksız bir beslenme düzeni, aşırı ya da yetersiz uyku, yaşlanmak, stres ve vücutta gerçekleşen bazı alerjik reaksiyonlar bu morluklara sebep olabilir. Bazen göz altı morlukları bu sebeplerden birine değil birkaç tanesine bağlı olarak oluşur, bu gibi durumlarda bu sorunu çözmek daha çok zamanınızı alabilir.

Göz altı morluklarına ne iyi gelir?

Göz altı morluklarınızın çözümü sebebinde gizlidir. Yapmanız gereken, göz altı morluklarınıza sebep olan problemi bulup düzeltmek olacaktır. Tüm cilt problemlerinize karşı bol su içmeniz gerektiğini ve stresten uzak durmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın, cildinizde yaşlanmadan dolayı oluşan deformasyonlara karşı sürekli güneş kremi kullanmayı da ihmal etmemelisiniz. Özellikle göz çevresindeki deri çok hassas olduğundan bu bölge için kullanacağınız bakım ürünlerini seçerken dikkatli olun.

Beslenme

Sağlıksız beslenme düzeninizden mümkün olduğunca uzaklaşmanız, özellikle de protein eksikliği, demir, C veya E vitamini eksiklikleriniz varsa bu eksiklikleri tamamlayacak şekilde beslenmeniz veya takviye almanız gerekir.

Uyku

Sağlıklı bir yetişkinin uyuması gereken ortalama süre neredeyse 7 saattir ve 6 saatten az veya 9 saatten fazla uyumak tehlikeli olabilir. Her bireyin uyuması gereken süre değişiklik gösterse de dikkat edilmesi gereken başka bir nokta uykunun düzenli olmasıdır. Vücudunuzun yeterince dinlenebilmesi için her gün benzer saatlerde uyuyup uyanmanız, uyku saatine yakın ağır egzersizler yapmamanız, kafein almamanız ve ağır yiyecekler tüketmemeniz gerekir.

Alerjik Reaksiyonlar

Bulaşıcı göz alerjiler, burun iltihaplanması ve özellikle de son kullanma tarihi geçmiş kozmetik ürünlerin oluşturabileceği alerjiler göz çevrenizi olumsuz etkileyebilir. Bu gibi sorunlarla karşılaştığınızda problemin çözümü için doktorunuzla görüşmelisiniz.