Derin Uyku Nedir, Ne Kadar Derin Uyumak Gerekir? • Glonera
Glonera

Derin Uyku Nedir, Ne Kadar Derin Uyumak Gerekir?

Uyku ihtiyacı kişiden kişiye farklılıklar gösterse de yetişkin bir insanın günlük ortalama uyku ihtiyacı 7-8 saat arasında değişiklik gösterir. Normalde yeni uyanmış birinin uyanık ve enerjik hissetmesi gerekir fakat pek çoğumuz ne kadar uyursak uyuyalım yeterince derin uyku uyumadığımız için yorgun uyanırız. Peki derin uyku nedir? İdeal derin uyku süresi ne kadardır? Sizin için derlediğimiz yazıda dinlenmiş bir şekilde uyanabilmeniz için derin uykuyu anlattık.

Derin uyku nedir?

Derin uyku uykunun üçüncü ve dördüncü evrelerinde gerçekleşir. Uykunun ilk evresinde uyanıklıktan uykuya geçilen, hafif bir uyku söz konusudur. Bu süreçte vücut rahatlar ve hatta rüya görülebilir fakat bu evre çok uzun sürmez. Uykunun ikinci evresinde ise kalp yavaşlar, kaslar rahatlar, vücut sıcaklığı düşer. Vücut hala hafif bir uykudadır. Derin uyku nedir sorusunun cevabı ikinci evreden sonra gelir. Üçüncü evrede vücut derin uykuya dalar, dördüncü evre ise uykunun en derin evresidir. Bu evrede uyanmak en zorudur, kalp atışları en yavaş halindedir ve kaslar dinlenme pozisyonundadır. Bu evre vücudun kendini yenileyip iyileştirdiği evredir, önemli hormonlar vücudu korumak için salgılanır ve vücut sonraki güne hazırlanır.

Son evre ise REM uykusudur, kişi uyuduktan yaklaşık 90 dakika sonra başlar ve yaklaşık olarak her 90 dakikada bir tekrarlanır. Bu aşamada kişi rüya görür, rüyalara fiziksel olarak tepki vermemek için kol ve bacaklar geçici bir felç halindedir.

Derin uyku süresi

Sağlıklı bir yetişkin toplam uykusunun %13-23’lük kısmını derin uykuda geçirir. Bu, sekiz saatlik bir uykunun 60-110 dakikasına denk gelir. Yaşlandıkça derin uyku ihtiyacı azalsa bile derin uyku süresinin yüksek olması kişinin faydasınadır. Derin uykudayken vücut anıları depolar,öğrenme işlevlerini gerçekleştirir, vücudu iyileştirir, bağışıklık sistemini güçlendirir, kan şekerini ve metabolizmayı düzenler.

Derin uykunun azalması kişinin hayat kalitesini düşürür.

Derin uykuya dalamama

On saat bile uyusanız, yeterince derin uyumuyorsanız, hiç uyumamış gibi uyanabilirsiniz. Derin uykuya dalamama sık yaşanan bir problemdir ve beyninizi direkt buna zorlayacak bir yöntem yoktur fakat şimdi bahsedeceğimiz ipuçları uyuduğunuz derin uykunun oranını arttırmada etkisi kanıtlanmış yöntemlerdir.

Hayatınızdaki stres miktarını azaltın: meditasyon yapmak veya yeni bir hobi size bu konuda yardımcı olabilir..

Tamamen karanlık ve hafif serin bir odada uyuyun.

Düzenli olarak egzersiz yapın.

Sağlıklı beslenin, özellikle uykudan 2-3 saat önce kan şekerinizi veya tansiyonunuzu yükseltecek şeyler yemeyin.

Uyumadan yaklaşık yarım saat önce elektronik cihazlara bakmayı bırakın.