Glonera

Dalgalı Saçlar İçin Özel Bakım

Doğal olarak dalgalı saçlara sahip olmak pek çok kişinin ilk tercihi olacak olsa da bu saçların bakımı düz saç bakımına göre daha zor. Sizin için derlediğimiz dalgalı saç bakımı yazısında günlük saç bakımınızda kolayca uygulayabileceğiniz, kuaföre gitmeye veya ısı uygulamaya gerek duymadan mükemmel dalgalara sahip olmanız için ihtiyaç duyduğunuz tüm ipuçlarını paylaştık.

Dalgalı saçlıların sık sık yaşadığı problemlerden biri saçlarının dalgalarının bazen mükemmel görünürken bazen de içinden çıkılamayacak kadar kötü bir hal almasıdır. Derlediğimiz yazıdaki dalgalı saç bakımı tavsiyeleriyle kötü saç günlerinizi en aza indirerek saçlarınızın her zaman iyi görünmesini sağlayabileceksiniz.

Dalgalı saç bakımı nasıl yapılır?

Saç bakımında duş çok önemlidir. Dalgalı saçlar da kıvırcık saçlar gibi kurumaya meyillidir, bu yüzden elektriklenmeleri en aza indirmek için saçlarınızı iki-üç günde bir yıkamayı tercih edin. Dalgalı saçlar hangi şampuanı kullanmalı diye düşünüyorsanız cevaplayalım, genelde kıvırcık ve dalgalı, yani kuru saçlar için olan şampuanları kullanmanız saçlarınızın daha çok beslenmesini sağlayacaktır. Saçlarınızı şampuanladıktan sonra parçalara ayırıp kremleyin, kremliyken saçlarınızı parmaklarınızla veya kalın uçlu bir fırçayla taramanız kremin daha iyi emilmesine yardımcı olacaktır. Duşu sıcak suyla almış bile olsanız saçlarınızı ılık, hatta soğuk suyla yıkamanız saçlarınızın ışıltı kazanmasını sağlayacaktır.

Duştan sonra önce pamuklu bir havlu veya kumaşla saçınızdaki fazla suyu almalısınız. Isı, zaten kurumaya meyilli olan saçlarınızı iyice kurutabilir, bu nedenle hasta olmayacaksanız saçlarınızı doğal olarak kurumaya bırakmalısınız. Saçlarınızı kurutmanız gereken zamanlarda, özellikle de kış aylarında fön makinesinin ısı ayarını en düşük seviyeye getirerek saçlarınızı üstten kurutmaya ve bu sırada buklelerinizi de aşağıdan yukarıya doğru elinizle nazikçe sıkıştırmaya dikkat edin. Bu hem saçınızın hacmini kaybetmesini engeller hem de aşırı kabarmasına sebep olmaz. Duştan sonra durulanmayan saç bakım ürünleri kullanmanız saçlarınızın kabarmasını engelleyebilir, daha uzun süre güzel kokmasına yardımcı olabilir ve saçlarınızı daha ışıltılı gösterebilir. Bu etkiyi elde etmek için argan yağı veya Hindistan cevizi yağı da tercih edebilirsiniz.

Pamuklu yastık kılıfları kullanmanız sabah uyandığınızda saçlarınızın elektriklenmesini azaltabilir, saçlarınızın incelerek kırılmasını da engelleyebilir.

Saçlarınızın kabarıklığını azaltmak için ara makası yaptırmak doğru bir yöntem değildir, bunun yerine kuaförünüze de danışarak katlı kesimler tercih edin. Ara makası beklenenin aksine dalgalarınızı bozup daha kontrolsüzce kabarmasına sebep olabilir, saçlarınızın yıpranmış görünmesine sebep olur. Katlı kesimler ise saçlarınızın hem daha az kabarmasını sağlar hem de dalgalarınızı belirginleştirir.