Daha Enerjik Hissetmenin Yolları • Glonera
Glonera

Daha Enerjik Hissetmenin Yolları

Gün içerisinde enerji seviyemiz sık sık değişir, özellikle de pek çok şeyle uğraştığımız dönemlerde kendimizi yorulmuş ve tükenmiş hissedebiliriz. Bu yorgunluk işlerin birikmesine ve strese, daha yorgun hissetmeye neden olabilir ya da genel olarak kendinizi gerçekleştirmemizi engelleyebilir. Peki daha enerjik olmak için ne yapılmalı? Sizler için derledik.

Enerjik olmak için yapılması gereken en önemli şey düzenli ve yeterli uyumaktır. Az uyumak kişinin tüm gün huysuz ve yorgun hissetmesine sebep olur ve uzun vadede bu yorgunluk sürekli bir hisse dönüşür. Gün içinde yorgun hissediyorsanız günde en az altı buçuk saat uyuduğunuzdan emin olun. Bir diğer faktör ise uykunun kalitesidir, daha kaliteli bir uyku uyumak için uyumadan en az yarım saat önce ekranlara bakmayı bırakmalısınız. Bu sürede kitap okuyabilir, ılık bir duş alabilir, papatya çayı gibi daha iyi uyumanıza yardımcı olacak bitki çayları tüketebilirsiniz.

Stresin yorgunluk hissiyle doğrudan bağlantısı olduğu pek çok araştırmada kanıtlanmıştır. Stresi hayattan tamamen çıkarmak çok zor olsa da enerjik olmak için daralmış hissettiğinizde yürüyüşe çıkmanız, kitap okumanız veya meditasyon yapmanız enerji seviyenizi olumlu yönde etkileyecektir.

Düzenli egzersiz yapmak ruh halini iyileştirir, stresi azaltır ve genel olarak metabolizmayı hızlandırarak daha enerjik hissetmenizi sağlar. Özellikle de sabahları enerjik olmanın yolları ilginizi çekiyorsa spor yapmak için sabah saatlerini tercih edin.

Alkol ve sigaranın sağlık üzerindeki pek çok olumsuz etkisinden biri de yorgunluğa yol açmalarıdır. Sigaranın içindeki toksinler akciğerinizin etkinlik düzeyini azaltabilir ve bu da sürekli yorgun hissetmenize sebep olur. Alkol ise uyku kalitenizi azaltabilir, bu yüzden daha enerjik olmak için alkol tüketiminizi sınırlandırmanız sizin için faydalı olacaktır.

Yorgun hissedildiğinde şeker, çikolata gibi kan şekerini hızlı arttıran besinler tüketmeye eğilimli hissedilebilir. Bunun sebebi vücudun enerjik olmak için ulaşması en hızlı ve az efor isteyen seçeneklerden birine yönlenmesidir fakat bu besinler kan şekerinizi hızlıca arttırarak kısa süre daha iyi hissetmenize sebep olsa bile sonrasında yorgun ve tükenmiş hissetmenize sebep olur. Lifli, protein bakımından zengin gıdalarla beslenmek kan şekerini dengede tutulmasını sağlayarak gün içinde aniden düşen enerji seviyesinin önüne geçer.