Glonera

Birinci Derece Cilt Yanıkları

Cilt yanıkları yanığın şiddetine göre kendi kendine iyileşebilir veya tıbbi destek alınsa bile iz bırakabilir. Derinin sadece üst katmanının hasar gördüğü yanıklar birinci derece yanık olarak tanımlanır, genelde güneş veya sıcak sıvılarla hafifçe haşlanarak oluşur. Bu durumda cildiniz kızarır, genelde hafifçe şişik görünür ve doğru şekilde bakılırsa cildinizde iz kalmaz. Yanığınızın hafif bir yanık olmadığını düşünüyorsanız yanığın derecesini öğrenmek için doktorunuza veya eczacınıza danışmayı ihmal etmeyin.

Yanığınız birinci derece değilse acil müdahale gerekebilir, özellikle de kimyasal yanıklarda yanığı suya tutmayın veya bölgeye krem sürmeye çalışmayın, kendiniz hiçbir müdahale yapmadan mümkün olan en kısa zamanda tedavi için doktorunuzla görüşün.

Hafif yanıklarda cildiniz yandıktan sonra yapmanız gereken ilk şey yanan bölgeyi soğutmak olacaktır. Cildinizi 10 – 15 dakika kadar serin suyun altında bekletin, eğer bu mümkün değilse de soğuk kompres yapın. Bu durumda aşırı soğuk su kullanmaktan veya cildinize direkt buz değdirmekten kaçının; aşırı sıcaktan aşırı soğuğa geçmek iyileşmeyi yavaşlatabilir, yanığın etrafındaki deriyi tahriş edebilir. Buzu cildinize direkt değdirmek yerine bir havluya sararak cildinize kompres yapın.

Yanığın enfeksiyona yol açmasını önlemek için temizlenmesi gerekir. Yanan bölgeyi yıkadıktan sonra cildinize hücre yenilenmesini hızlandıran bir krem sürün, Hametan gibi kremler cildinizin iyileşme sürecini kısaltacaktır. Yanığınıza uygun bir yanık kremi bulmak için doktorunuza veya eczacınıza danışabilirsiniz. Aleo vera da yanık tedavisinde tercih edilen bir bitkidir, cildinizin rahatlaması için aleo veradan da destek alabilirsiniz.

Cildinizin üzerinde su kabarcıkları oluşursa onları patlatmayın, bölge kabuklanırsa da kabuğu soymayın. Bu iyileşme sürecinin bir parçasıdır.

Birinci dereceden yanıklar genelde sargı gerektirmez fakat yanığın doğrudan güneş ışığına maruz kalmasından kaçınmak gerekir. Yanık eğer güneşe doğrudan maruz kalan bir bölgenizdeyse ve bölgeyi koruyamıyorsanız yanığın üzerini antibiyotikli bir kremle kaplayıp sarabilirsiniz. Cildin oksijenle teması yanığın daha hızlı iyileşmesini sağlayacağından ihtiyaç duymuyorsanız cildinizi sarmaktan kaçının.

Cildinizdeki sızının azalmayıp arttığını veya yanıkta tuhaf (yeşil, siyah, koyu kahverengi) bir renk değişimi olduğunu düşünüyorsanız yanığınız enfeksiyon kapmış olabilir. Bu durumda hızla doktorunuza danışmanızı öneririz.