Glonera

Adet Dönemini Daha Rahat Geçirin

Fiziksel olarak hissedilen ağrının da ötesinde adet dönemi enerjimiz düşük hissetmemize sebep olabiliyor, kendimizi eve kapatma isteği uyandırabiliyor. Bu yazıda yer verdiğimiz tavsiyeler giydiğimiz kıyafetlerden tuvalete gitme sıklığımıza kadar her anımızı etkileyebilen adet döngüsünün bu kısmında kaybettiğimiz enerji ve motivasyonu geri kazanmamıza yardımcı olacaktır.

Hafif egzersiz. Regl döneminde spor yapılır mı diye soruyorsan bu yazıyı okumanı öneririz. Regl döneminde spor yapmak hem endorfin salgısını tetikleyerek ruh halini iyileştirir, hem de daha çok yağ yakmanı ve toksinlerden daha hızlı arınmanı sağlar. Reglken yapılabilecek restorative yoga gibi egzersizler, hafif tempolu yürüyüş veya seni çok zorlamayacak bir pilates rutin enerjik ve mutlu hissetmeni yardımcı olacaktır.

Şekerden kaçın. Özellikle de reglinin ilk günlerinde kan şekerin düşebilir veya kendini mutlu etmek için yağlı yiyeceklere ve çikolataya saldırmak isteyebilirsin. Bu yiyecekler geçici olarak seni tatmin edebilir ama hem vücudun bu yiyeceklere alıştıkça hayır demek ve kendini kontrol etmek zorlaşır. Fazla şekerin, özellikle de ilave şekerin vücut için zararlı olduğu ve ruh halini olumsuz etkilediği ortada, bu yüzden ilave şekerden kaçınmanı öneririz.

Sevdiğin şeyleri yap. Stres hormonuna karşı koymak için vücudun hızlıca dopamin salgılamana sebep olabilecek tatlı yiyecekleri, sosyal medyayı veya alkolü aklına getiriyor olabilir fakat bu senin hayatın. Hem yapmaktan keyif aldığın hem de sana iyi gelen aktiviteler varsa önceliği onlara vermelisin. Kitap okumak, öğretici olabilecek yayınları takip etmek, egzersiz, yakın arkadaşlarla görüşmek veya bitki çayı gibi seçeneklere bir şans ver, eğer bunlar seni mutlu etmiyorsa sevdiğin dizileri izle, sosyal medyada vakit geçir. Regl dönemi verimsiz geçmek zorunda değil ama bir iki gün ara verip dinlenmek de sana iyi gelebilir.

Beslenmene dikkat et. Magnezyum, kalsiyum ve c vitamini bakımından zengin beslenmen bu dönemi neredeyse normal geçirmeni sağlayabilir. Magnezyum hem ağrılı sancıları azaltırken kalsiyum ve c vitamini sana enerji verecek ve günü daha motive geçirmeni sağlayacaktır.

Ilık bir duş al. Ilık bir duş hem zihnini olumsuz düşüncelerden uzaklaştırmana yardımcı olur, hem de vücudundan ter yoluyla attığın toksinlerden temizlenmiş olursun. Suyun çok soğuk olması reglinin kesilmesine sebep olabilir, çok sıcak su ise kanamanı ve sancılarını arttırabilir. Suyun ılık olması senin için faydalı olacaktır.