A Vitamini Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey • Glonera
Glonera

A Vitamini Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

 Bağışıklık sistemi güçlendirmek için ne yemeliyiz, doğru beslenmede önem verilmesi gereken vitaminler neler, hangi vitaminin eksikliğinde ne olur gibi sorular sorulduğunda akla gelen ilk vitaminlerden biri A vitamini. A vitamini özellikle de bağışıklık sistemi üzerinde etkili olduğundan eksikliğinde zorluk yaşayacağınız, eksikliğini hissettirecek bir vitamin. Peki A vitamini eksikliği nasıl fark edilir? A vitamini takviyesi nasıl yapılır?

A vitamini vücutta görme, kan yapımı, bağışıklık ve daha pek çok hayati fonksiyonun gerçekleşmesi için gereklidir. A vitamini yağda eriyen vitaminler arasında sayılır, depolanan vitaminlerden biridir, ısıya dayanıklıdır.

Bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara karşı vücut direncinin artmasını sağlar.

Kanser ve yaşlanmaya bağlı olarak oluşan hastalıklara karşı koruyucu etki gösterebilir. Gece körlüğü gibi hastalıklara karşı korur, gözlerde ışık duyarlılığı gelişiminde önemlidir.

Embriyo gelişimi, üreme sistemi ve büyümede görev alır. Kemik dokusunun gelişebilmesi için önemlidir.

A vitamini eksikliği

A vitamini vücutta depolanan bir vitamindir, bu nedenle eksikliğini geç fark edebilirsiniz. Özellikle de çocukluk, hamilelik ve lohusalık gibi dönemlerde A vitamini eksikliği baş gösterebilir.

Bağışıklık sistemindeki güçsüzlük, çocuk gelişiminin yavaşlaması veya durması, yaraların geç iyileşmesi, cildin kuru ve pütürlü olması, gözdeki problemler A vitamini eksikliğine bağlı olarak gelişebilir. Bu durumlarda doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

A vitamini nelerde bulunur?

A vitamini bağışıklık sistemi üzerinde etkin rol oynadığından hangi yiyecekler bağışıklık sistemini güçlendirir sorusunun cevabı da genelde A vitaminiyle ilişkilidir.

A vitamini hayvansal besinlerde yoğun olarak bulunur; özellikle de karaciğer, balık yağı, süt, tereyağı, yumurta gibi besinlerden alınabilir. Bitkisel kaynaklar ise A vitamine dönüştürülebilecek yapı taşları içerir, bunlar vücutta A vitaminine dönüştürülür. A vitamini takviyesi için en önemli bitkisel kaynaklar greyfurt, havuç ve koyu yeşil yapraklı sebzelerdir.

Fazla miktarda A vitamini tüketmek

A vitamini eksikliği yaşamayan bir birey günlük ihtiyacının 10 katından daha fazla A vitamini almaya başladığında zehirlenebilir. Bu zehirlenme saç dökülmesinden kemiklerin kalınlaşmasına, iştah kaybından deri dökülmesine kadar pek çok olumsuzluğa yol açabilir. A vitamini tüketiminde aşırıya kaçmadığınızdan emin olun.